نقد و بررسی تخصصی Sense 2 | یک اسکنر سه بعدی ارزان و در عین حال حرفه‌ای

اسکنر سه بعدی ارزان سنس ۲ sense2

سنس؛‌ یک اسکنر سه بعدی ارزان و در عین حال حرفه‌ای

نویسنده‌ی وبسایت تخصصی ۳DScanEpert در نقد مفصلی که بر اسکنر سه بعدی Sense2 آورده است اشاره به موضوع جالبی می‌کند: “زمانی که اولین نسل اسکنر سه بعدی سنس در سال ۲۰۱۵ به بازار عرضه شد، من انتظار موفقیت این اسکنر را نداشتم. ولی این اسکنر سه بعدی ارزان و پرتابل توانست به یکی از موفق‌ترین اسکنرهای سه بعدی بازار تبدیل شود”.

این نقل قول خود گویای بسیاری از ویژگی‌های خانواده‌ی کوچک اسکنرهای سه بعدی سنس است. کمپانی تولیدکننده‌ی این اسکنر سه بعدی، ۳DSystems اولین کمپانی فعال در حوزه‌ی پرینت سه بعدی و به بیان بهتری ساخت افزایشی است. این کمپانی با وجود آگاهی از رابطه‌ی تنگاتنگ پرینت و اسکن سه بعدی و همچنین ۳۰ سال تجربه در ساخت پرینترهای سه بعدی، زود تن به آب نزد. ۳D Systems زمانی اولین اسکنر سه بعدی خود را به بازار عرضه کرد که حرفی برای گفتن داشت.

بعد از عرضه‌ی اسکنر سه بعدی Sense به بازار، انتظارات از نسل بعدی این اسکنر بسیار بالا رفت. ولی نکته‌ی جالب این است که وقتی ۳D Systems اسکنر سه بعدی سنس۲ را به بازار عرضه کرد، نه تنها انتظارات کارشناسان برطرف شد، بلکه فراتر از انتظارات هم عمل کرد. در میان انبوهی از اسکنرهای سه بعدی گران‌قیمت با کاربری پیچیده، دیدن یک اسکنر سه بعدی ارزان که توانایی جوابگویی به بسیاری از کاربردها را داشت بسیار جلب توجه کرد. ناگفته نماند که اسکنر سه بعدی سنس۲ (۳D System Sense 2 3D Scanner) اسمی است که فروشندگان بر روی آن گذاشتند. این در حالی است که کمپانی ۳D Systems در هنگام عرضه‌ی این اسکنر نام “نسل بعدی سنس” و یا “Next Generation Sense” را بر روی آن گذاشته بود.

مقایسه‌ی نسل اول و نسل دوم اسکنر سه بعدی سنس (Sense vs Sense2)

از نظر ظاهری و ابعاد، اسکنر سه بعدی سنس۲ کاملا مشابه سنس۱ است. همچنین بدنه‌ی Sense2 از همان پلاستیکی ساخته شده است که در Sense1 استفاده شده است. تنها تفاوت در قسمت داخلی این دو اسکنر است. در سنس۲ برخلاف سنس۱ که در قسمت داخلی دستگیره از یک پلاستیک شیری‌رنگ استفاده شده، از یک پلاستیک کاملا شفاف استفاده شده است.

اسکنر سه بعدی ارزان
قسمت داخلی دستگیره اسکنر سه بعدی Sense2 شفاف شده است. همچنین در قسمت تحتانی اسکنر محل قرارگیری پیچ سه‌پایه را مشاهده می‌کنید

در قسمت تحتانی سنس۲ یک رزوه قرار داده شده است که برای قرار دادن آن بر روی سه‌پایه کاربرد دارد. در سنس۲ هم همانند سنس۱ از دکمه‌ی روشن-خاموش خبری نیست! این نکته را می‌توان یک ضعف برای اسکنر سنس در نظر گرفت.

هر دو اسکنر سنس۱ و سنس۲ از تکنولوژی تشخیص عمق اینفرارد(Infrared Depth-Sensing) استفاده می‌کنند. با این تفاوت که در سنس۱ از سنسور PrimeSense Carmine 1.09 استفاده شده در حالی که در سنس۲ از آخرین مدل سنسور SR300 اینتل بهره برده شده است.

بر روی کاغذ استفاده از سنسور SR300 اینتل به این معناست که رزولوشن دوربین تشخیص عمق از ۲۴۰x۳۲۰ به ۴۸۰x۶۴۰ پیکسل افزایش یافته است. رزولوشن دوربین رنگی این اسکنر حتی پیشرفت بیشتری را هم تجربه کرده است. رزولوشن دوربین رنگی اسکنر سه بعدی سنس۲ از ۲۴۰x۳۲۰ به ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل(Full HD) ارتقا پیدا کرده است.

نکته‌ی جالب این است که اسکنر سه بعدی Sense2 از همه‌ی جنبه‌ها نسبت به Sense1 برتری ندارد. کمینه‌ی فاصله‌ی قابل اسکن در سنس۲(کمترین فاصله‌ای که در حین فرآیند اسکن سه بعدی، اسکنر می‌تواند نسبت به سوژه داشته باشد) همانند سَلَف خود ۰.۲ متر است. ولی بیشنه‌ی فاصله‌ی قابل اسکن تقریبا نصف بیشینه‌ی فاصله‌ی اسکن در اسکنر سه بعدی سنس۱ است. اسکنر سه بعدی Sense2 حداکثر می‌تواند اشیائی در فاصله‌ی ۱.۶ متری از خود را اسکن کند، در حالی که این عدد برای سنس۱ برابر با ۳ متر است! به تبع همین تفاوت بزرگترین سوژه‌ای که سنس۲ می تواند اسکن سه بعدی کند ابعادی برابر با ۲x۲x۲ دارد، ولی همین عدد در سنس۱ برابر با ۳x۳x۳ است. البته ناگفته نماند که برای یک اسکنر سه بعدی ارزان این اعداد هم برای بیشینه‌ی ابعاد قابل اسکن بسیار خوب است.

ضعف دیگر اسکنر سه بعدی Sense2 در این است که نرم‌افزار آن(RealSense) تنها از ویندوز پشتیبانی می‌کند و کاربران مک و لینوکس نمی‌توانند از آن استفاده کنند. البته با توجه به اینکه در ایران کاربران بسیار کمی از سیستم‌های عامل غیر ویندوز استفاده می‌کنند، این نکته مشکلی ایجاد نمی‌کند.

بررسی قوت‌ها و ضعف‌های اسکنر سه بعدی سنس۲

از نظر توانایی اسکن سه بعدی جزئیات هندسی

در تصویر زیر یک مدل با دو اسکنر Sense1 و Sense2 اسکن سه بعدی شده است. با وجود اینکه اسکنر Sense2 از چندضلعی‌های بیشتری برای مدل‌سازی شی استفاده می‌کند(۳۴۸k در برابر ۱۸۰k)، ولی نسبت به سنس۱ توانایی بازسازی جزئیات کمتری را دارد. بله؛ درست حدس زدید. مدل اسکن شده‌ی سمت راست مربوط به اسکنر سه بعدی Sense2 است و مدل سمت چپ متعلق به اسکنر Sense1!

مشخثات فنی اسکنر سه بعدی سنس

البته کمپانی تولیدکننده‌ی این اسکنر، ۳D Systems، هم به این موضوع اشاره کرده که سنس۲ نسبت به سنس۱ از توانایی کمتری از اسکن جزئیات هندسی برخودار است.

از نظر توانایی اسکنر سه بعدی بافت(Texture) در سوژه

در بسیاری از کاربردهای اسکن سه بعدی همچون ساخت بازی و واقعیت مجازی، توانایی اسکنر در ثبت بافت سوژه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخودار است. این اهمیت تا حدی است که توانایی یک اسکنر در ثبت بافت و همچنین مپینگ(Mapping) می‌تواند ضعف آن را در ثبت جزئیات هندسی جبران کند. همچنین پیدا کردن یک اسکنر سه بعدی ارزان این به خوبی از این ویژگی برخوردار باشد سخت است. با این مقدمه بپردازیم به بررسی اسکنر سه بعدی Sense2 از لحاظ توانایی اسکن بافت!

برای درک بهتر توانایی Sense2 در اسکن بافت آن را با Sense1 مقایسه می کنیم. در تصویر زیر یک عروسک تدی‌خرسه با طول ۱۸ سانتی‌متر توسط سنس۱ اسکن سه بعدی شده است.

مقایسه اسکنر سه بعدی ارزان

سپس همین عروسک با اسکنر سنس۲ اسکن شده است که می‌توانید حاصل آن را در تصویر زیر مشاهده کنید.

اسکنر سه بعدی مجسمه

حتما متوجه تفاوت زیاد این دو شده‌اید. توانایی دوربین HD RGB سنس۲ در رده‌ی اسکنرهای سه بعدی ارزان بسیار چشمگیر است. ناگفته‌ نماند که توانایی اسکنر سه بعدی Sense2 در اسکن بافت می‌تواند از این هم بهتر شود؛ به شرط اینکه از نورپردازی بهتری استفاده کنید.

از لحاظ راحتی کاربری

به طور کلی می توان از دو روش برای اسکن با اسکنرهای سه بعدی دستی استفاده کرد. روش یک این است که سوژه ثابت باشد و ما اسکنر را به دور آن بچرخانیم. مزیت این روش در این است که به راحتی می‌توان به همه‌ی قسمت‌های سوژه دسترسی داشت. عیب این روش هم این است که در حین جابه‌جایی اپراتور ممکن است لرزش‌های ایجاد شده کیفیت اسکن را کاهش دهد.

روش دوم هم این است که اسکنر ثابت بماند(روی یک سه‌پایه قرار گیرد) و سوژه بر روی یک سکوی دوار قرار گیرد. در تصویر زیر می‌توانید یک نمونه استفاده از روش دوم را که با اسکنر سنس۲ انجام شده مشاهده کنید. اگر به تصویر زیر بهتر دقت کنید متوجه می‌شوید که اگر اسکنر بر روی یک سه‌پایه ثابت بماند و تنها سوژه در یک محور دوران کند، بسیاری از قسمت‌های سوژه(همانند زیر چانه‌ و بالای سر این مجسمه) توسط اسکنر دیده نمی‌شوند.

پس بهترین حالت یک ترکیبی از هر دو روش است. در ویدیوی کوتاه زیر می‌توانید نحوه‌ی انجام اسکن سه بعدی ترکیبی را مشاهده کنید.

اسکن سه بعدی چهره و بدن با اسکنر سه بعدی Sense

بسیاری از کسانی که قصد خرید اسکنر سه بعدی Sense را دارند، با هدف اسکن سه بعدی چهره و بدن افراد این کار را انجام می‌دهند.  این افراد به طور معمول تمایل دارند تا برای کسب و کارشان یک اسکنر سه بعدی ارزان و در عین حال حرفه‌ای را تهیه کنند. اسکنر سه بعدی سنس برای این افراد یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار است. در نرم‌افزار اختصاصی اسکنر سه بعدی سنس، RealSense، سه حالت اسکن در نظر گرفته شده است. حالت “اسکن سه بعدی اشیاء”، حالت “اسکن سه بعدی سر” و حالت “اسکن سه بعدی بدن”! همانطور که مشخص است سخت‌افزار و به خصوص نرم افزار قدرتمند این اسکنر برای اسکن سه بعدی انسان به طور تخصصی گسترش داده شده است. پیشنهاد می‌دهیم که برای اسکن سه بعدی سر و صورت انسان با اسکنر سنس، سوژه را بر روی یک صندلی ثابت بنشانید و اسکنر را به دور آن بچرخانید.

اجازه دهید دوباره به یک نکته اشاره کنیم. نکته‌ای که در اسکن سه بعدی با اسکنر Sense بسیار اهمیت دارد، نورپردازی مناسب است. مناسب‌ترین نور برای اسکنر سه بعدی سنس، نور روز در زیر سایه است. اگر قصد دارید به طور حرفه‌ای از این اسکنر برای کسب و کارتان استفاده کنید پیشنهاد می‌دهیم که یک نورپردازی خوب که بتواند همچین نوری را ایجاد کند آماده کنید. آماده‌سازی یک نورپردازی ایده آل به نسبت هزینه‌ی کمی دارد، ولی نتایج فوق‌العاده‌ای را می‌تواند موجب شود.

جمع‌بندی بررسی اسکنر سه بعدی Sense2

  • توانایی اسکن جزئیات هندسی: ضعیف‌تر نسبت به Sense1، ولی قابل قبول
  • توانایی اسکن بافت(Texture): بسیار بهتر از Sense1 | از بهترین‌های موجود در رده‌ی اسکنرهای سه بعدی دستی
  • راحتی استفاده: سبک | عدم وجود دکمه‌ی خاموش روشن | راحتی استفاده متوسط
  • نرم افزار اسکنر: بسیار قوی در پردازش | امکان انجام ویرایش اولیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *