چاپ سه بعدی

خدمات پرینت سه بعدی | چگونه بدون خرید پرینتر سه بعدی از مزایای آن بهره‌مند شویم

خدمات پرینت سه بعدی| 3D Printing Services| 3bowdi.com

چگونه مثل یکی حرفه‌ای از خدمات پرینت سه بعدی استفاده کنیم؟

برای اینکه ببینیم یک حرفه‌ای چگونه از خدمات پرینت سه بعدی استفاده می‌کند ابتدا باید بحث را با محوریت انواع پرینترهای سه بعدی شروع کنیم.

انواع پرینترهای سه بعدی

امروزه زیرتکنولوژی‌های پرینتر سه بعدی بسیار متنوع شده است و این زیرتکنولوژی‌ها می‌توانند تفاوت‌های زیادی با هم داشته باشند. اما همه‌ی آن‌ها در یک ویژگی مشترک‌اند و آن هم ساخت قطعات با افزودن لایه‌ها بر روی همدیگر است.


برای آشنایی با مفاهیم پرینت سه بعدی، مطالعه‌ی مقاله‌ی “پرینت سه بعدی چیست؟ از کاربردها، مواد و تکنولوژی‌های آن چه می‌دانید؟” را به شما پیشنهاد می‌دهیم.


اما همه‌ی زیرتکنولوژی‌های پرینتر سه بعدی که ثبت شده‌اند، به مرحله‌ی تجاری نرسیده‌اند. از این تعداد، در حدود ده زیرتکنولوژی پرینت سه بعدی در دنیا فراگیر شده‌اند. در ایران هم در حدود شش تا هفت زیرتکنولوژی پرینت سه بعدی متداول است که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 

پرینتر سه بعدی FDM

خدمات پرینت سه بعدی

 

پرینترهای سه بعدی FDM متداول‌ترین نوع پرینتر سه بعدی در ایران و جهان هستند. این پرینترهای سه بعدی به دلیل قیمت نسبتاً پایین‌تر و هزینه‌ی مواد اولیه کمتر دارای کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف هستند. در ادامه به زمینه‌هایی می‌پردازیم که می‌توان به خوبی از خدمات پرینت سه بعدی FDM استفاده کرد.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی FDM برای مجسمه‌سازی

امروزه بسیاری از مجسمه سازان به استفاده از پرینترهای سه بعدی روی آورده‌اند. بسیاری از آن‌ها فرآیندهای مجسمه‌سازی را در نرم‌افزارهای تخصصی پیش می‌برند و کار ساخت اثر نهایی را به یک پرینتر سه بعدی می‌سپارند. برخی دیگر از مجسمه‌سازان آثار خود را با استفاده از روش‌های سنتی می‌سازند، سپس با کمک اسکنرهای سه بعدی یک مدل دیجیتالی از اثر خود را استخراج می‌کنند و در نهایت با استفاده از یک پرینتر سه بعدی اثر خود را به تعداد و اندازه‌ی دلخواه می‌سازند.

مجسمه‌سازان می‌توانند با خرید یک پرینتر سه بعدی FDM قطعات مورد نیاز خودشان را بسازند. ولی در بسیاری از مواقع این هنرمندان تمایل ندارند که دست به خرید پرینتر سه بعدی بزنند و ترجیح می‌دهند از خدمات پرینت سه بعدی که توسط شرکت‌های متخصص ارائه می‌شود استفاده کنند.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی FDM برای ماکت‌سازی

معمارها و دفترهای معماری، طراحان صنعتی، شرکت‌های پیمانکاری و هنرمندان از مخاطبان اصلی عرصه‌ی ساخت ماکت هستند. امروزه با ورود پرینترهای سه بعدی به عرصه‌ی ساخت ماکت، انقلابی در این حوزه ایجاد شده است. در بسیاری از مواقع توصیه می‌شود که دفاتر معماری و طراحی اقدام به خرید پرینتر سه بعدی کنند. ولی در شرایطی که حجم کار آن‌ها به گونه‌ای باشد که خرید پرینتر سه بعدی توجیح اقتصادی نداشته باشد و یا تمایلی به درگیر شدن با چالش‌های آن نداشته باشند می‌توانند از خدمات پرینتر سه بعدی FDM استفاده کنند.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی FDM برای دانشجویان

دانشجویان رشته‌های مختلف برای مدلسازی و ماکت‌سازی می‌توانند از پرینترهای سه بعدی استفاده کنند. ولی در اغلب موارد دانشجویان بضاعت مالی خرید پرینتر سه بعدی را ندارند. به همین دلیل استفاده از خدمات پرینت سه بعدی می‌تواند بهترین انتخاب برای دانشجوبان باشد.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی FDM برای مدل‌سازی و پروتوتایپینگ

کمپانی‌های بزرگ و کوچک صنعتی تمایل دارند که قبل از تولید گسترده محصولاتشان، به پروتوتایپینگ و نمونه‌سازی اولیه آن بپردازند. امروزه در بین کمپانی‌های پیشرو، سریعترین، ارزان‌ترین و متداول‌ترین روش برای پروتوتایپینگ استفاده از پرینترهای سه بعدی است.

با وجود اینکه برای اغلب شرکت‌های صنعتی خرید یک یا چند پرینتر سه بعدی دشوار نیست، اما بسیاری از این شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که خودشان به طور مستفیم درگیر فرآیندهای ساخت افزایشی نشوند و از خدمات پرینت سه بعدی شرکت‌های متخصص استفاده کنند.

 

پرینتر سه بعدی SLA/DLP

 

خدمات پرینت سه بعدی مجسمه صنعتی تندیس سردیس

 

پرینترهای سه بعدی SLA و DLP از رزین‌های حساس به نور برای ساخت قطعات استفاده می‌‎کنند. این پرینترهای سه بعدی با تاباندن انتخابی نور به لایه‌های رزین مایع آن‌ را به حالت جامد تبدیل می‌کنند.

پرینترهای سه بعدی SLA و DLP به دلیل شباهت‌هایی که در قابلیت‌های ساخت و مواد مصرفی دارند را در یک دسته بررسی خواهیم کرد.

قیمت یک پرینتر سه بعدی SLA و DLP به طور میانگین از یک پرینتر سه بعدی FDM به طور چشمگیری بالاتر است. همچنین هزینه‌ی مواد اولیه‌ی پرینترهای سه بعدی SLA و DLP هم نسبت به پرینترهای سه بعدی FDM بسیار بالاتر است. از طرفی پرینترهای سه بعدی SLA و DLP دارای رزولوشن بالاتر هستند و برای چاپ قطعات ظریف مناسب‌تر هستند.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی SLA و DLP برای جواهرسازی

امروزه بسیاری از جواهرسازان به استفاده از پرینترهای سه بعدی روی آوردند. برای صنایع جواهرسازی و زیورآلات پرداخت هزینه‌های خرید پرینتر سه بعدی چشمگیر نیست، ولی بسیاری از جواهرسازان ترجیح می‌دهند که به طور مستقیم با چالش‌های استفاده از پرینترهای سه بعدی درگیر نشوند و از خدمات پرینت سه بعدی که توسط شرکت‌های تخصصی ارائه می‌شود استفاده کنند.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی SLA و DLP برای ریخته‌گری دقیق

امروزه بسیاری از قالب‌های ریخته‌گری با استفاده از مدل‌های تولید شده توسط پرینترهای سه بعدی تولید می‌شود. هرچند که در روش‌های مختلف ریخته‌گری از پرینترهای سه بعدی FDM هم به طور گسترده استفاده می‌شود، ولی در ریخته‌گری دقیق اغلب از پرینترهای سه بعدی SLA و DLP استفاده می‌شود.

ریختگران هم در بسیاری از موارد ترجیح می‌دهند که ساخت به کمک پرینتر سه بعدی را برون‌سپاری کنند و از خدمات پرینت سه بعدی استفاده کنند.

 

پرینتر سه بعدی SLS

 

خدمات پرینت سه بعدی صنعتی مجسمه تندیس سردیس

 

زیرتکنولوژی پرینت سه بعدی SLS دارای خواصی منحصربه‌فرد در بین دیگر زیرتکنولوژی‌های پرینت سه بعدی است. مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی SLS طیف وسیعی را شامل می‌شود؛ از ترموپلاستیک‌ها تا فلزات و حتی سرامیک‌ها!

ویژگی شاخص دیگر پرینتر سه بعدی SLS عدم استفاده از ساپورت است. این ویژگی قابلیت ساخت قطعات بسیار پیچیده با ساختارهای درونی منحصر به فرد را به پرینتر سه بعدی می‌دهد. هرچند که پرینتر سه بعدی SLS قدمتی هم‌تراز با پرینتر سه بعدی FDM دارد، ولی به دلیل هزینه‌های بالا کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ایران شرکت‌های معدودی دست به ارائه‌ی خدمات پرینت سه بعدی SLS زده‌اند. اغلب صنایع، خصوصاً صنایع کوچک، تمایلی چندانی به خرید پرینتر سه بعدی SLS ندارند و ترجیح می‌دهند که از خدمات پرینت سه بعدی SLS توسط شرکت‌های تخصصی استفاده کنند.

 

پرینتر سه بعدی Binderjet

خدمات پرینت سه بعدی صنعتی مجسمه تندیس سردیس

 

شاخص‌ترین ویژگی پرینتر سه بعدی Binderjet را می‌توان توانایی پرینت سه بعدی تمام‌رنگی قطعات دانست. پرینترهای سه بعدی Binderjet هم قیمت‌های بالایی دارند و اغلب استفاده از خدمات پرینت سه بعدی Binderjet بر خرید آن ارجح است.

 

استفاده از خدمات پرینت سه بعدی Binderjet برای ساخت تندیس و سردیس

توانایی پرینت سه بعدی تمام‌رنگی می‌تواند در ساخت تندیس و سردیس بسیار جذاب باشد. امروزه بسیاری از افراد که تمایل دارند تندیس و یا سردیس خودشان یا عزیزانشان را بسازند، به شرکت‌های متخصص روی می‌آورند. این شرکت‌ها ابتدا با استفاده از اسکنرهای سه بعدی و یا بدون استفاده از اسکنرهای سه بعدی و تنها با استفاده از تکنیک‌های طراحی سه بعدی، ابتدا مدل سه بعدی بدن فرد را استخراج می‌کنند. سپس با استفاده از پرینترهای سه بعدی Binderjet دست به ساخت پرینت سه بعدی تمام‌رنگی سردیس و یا تندیس می‌زنند.

به دلیل قیمت بالای پرینتر سه بعدی Binderjet و همچنین چالش‌های استفاده از آن، تنها شرکت‌های متخصص در ساخت افزایشی تمایل به استفاده مستقیم از آن را دارند. همچنین شرکت‌های ساخت افزایشی که از این امکانات برخوردارند خدمات پرینتر سه بعدی Binderjet را با هزینه‌های به نسیت بالایی ارائه می‌دهند.

استفاده از پرینتر سه بعدی Binderjet برای مدل‌سازی تمام‌رنگی

بسیاری از شرکت‌های بزرگ تمایل دارند که مدل‌هایشان را به طور تمام رنگی پرینت سه بعدی کنند. بسیاری از این مدل‌ها نتایج شبیه‌سازی‌های کامپیوتری هستند که برای بررسی مهندسان و مدیران ساخته می‌شوند.

پرینترهای سه بعدی فلز

 

خدمات پرینت سه بعدی فلز صنعتی

 

زیرتکنولوژی‌های متفاوتی توانایی پرینت سه بعدی فلزات را دارند. شاخص‌ترین آن‌ها پرینترهای سه بعدی SLS، SLM و DMLS است. هرچند استفاده از پرینترهای سه بعدی فلز در بسیاری از صنایع می‌تواند انقلابی را از نظر مهندسی ایجاد کند، ولی به دلیل هزینه‌ی بسیار بالا استفاده‌ از آن‌ها توسط کمپانی‌ها و صنایع بسیار بزرگ و همچنین صنایع نظامی و استراتژیک صورت می‌گیرد.

ناگفته نماند در اغلب موارد استفاده از خدمات پرینت سه بعدی فلز هم می‌تواند بسیار هزینه‌بر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *