چاپ سه بعدی

معرفی زیرتکنولوژی‌های پرینترهای سه بعدی

3D Prining Subtechnology| زیر تکنولوژی های پرینتر های سه بعدی| 3bowdi.com

زیرتکنولوژی‌های چاپ سه بعدی

در اینفوگرافیک زیر می‌توان با دسته‌بندی پرینترهای سه بعدی آشنا شد.

 

3D-Printing-subtechnologies - زیرتکنولوژی‌های پرینتر سه بعدی - سه بعدی دات کام

اکستروژن ماده | Material Extrusion

دسته اول از چاپگرهای سه بعدی را می‌توان اکستروژن ماده نامید. معروف‌ترین پرینترهای سه بعدی اکستروژن ماده، زیرتکنولوژی‌های FDM و FFF هستند. یک پرینتر سه بعدی FDM برای ساخت لایه به لایه یک قطعه، از ترموپلاستیک ها به‌عنوان مواد اولیه استفاده می‌کند. این ترموپلاستیک ها به‌صورت رشته‌هایی هستند که فیلامنت نام دارند و به‌طور معمول در قطرهای 1.5 میلی‌متر و 3 میلی‌متر در بازار موجود هستند. پرینتر سه بعدی FDM در حقیقت یک اکسترودر هوشمند پلاستیک است که دستور ساخت را از مدل کامپیوتری واردشده به آن می‌گیرد.

شماتیکی از پرینترهای سه بعدی با زیرتکنولوژی اکستروژن ماده

 

فوتوپلیمریزاسیون مخزنی | Vat Photopolymerization

دسته دوم، چاپگرهای سه بعدی پلیمریزاسیون مخزنی هستندو معروف‌ترین پرینترهای این دسته، پرینتر سه بعدی SLA و پرینتر سه بعدی DLP است. ماده اولیه این پرینترهای سه بعدی، رزین فتوپلیمر است.

شماتیکی از پرینترهای سه بعدی با زیرتکنولوژی فوتوپلیمریزاسیون مخزنی

 

گداخت بستر پودر | Powder Bed Fusion

دسته سوم، چاپگرهای سه بعدی گداخت بستر پودر هستند. چهار دسته‌ی مهم این پرینترهای سه بعدی، SLS، EBM، SLM و DMLS هستند. در یک پرینتر سه بعدی گداخت بستر پودری، مخزنی از پودر ماده اولیه وجود دارد که با تابش انتخابی منبع انرژی متمرکز به دانه‌های پودر ماده اولیه، به هم جوش می‌خورند.

یکی از ویژگی‌های شاخص این دسته از پرینترهای سه بعدی این است که در فرآیند ساخت نیازی به استفاده از ساپورت ندارند. یعنی در یک پرینتر سه بعدی گداخت بستر پودر، پودرهای گداخته نشده‌ی موجود در لایه‌های قطعه که همچنان جزئی از قطعه نشدند، نقش ساپورت را در فرآیند ساخت ایفا می‌کنند.

شماتیکی از پرینترهای سه بعدی با زیرتکنولوژی گداخت بستر پودر

 

پاشش ماده | Material Jetting

پرینترهای سه بعدی پاشش ماده(Material Jetting) که در آن‌ها مواد، اغلب فتوپلیمر ها، بر روی سطح ساخت پاشیده می‌شوند و با استفاده از نورهای خاص جامد می‌شوند و قطعه موردنظر را لایه به لایه می‌سازند.

شماتیکی از پرینترهای سه بعدی با زیرتکنولوژی گداخت پاشش ماده

 

پاشش چسب | Binder Jetting

دسته دیگر، پرینترهای پاشش چسب(Binder Jetting) هستند. یک پرینتر پاشش چسب با اسپری کردن چسب بر روی بستر پودری از مواد آن‌ها را به هم می‌چسباند و قطعه‌یکپارچه می‌سازد. این پاشش به‌صورت انتخابی صورت می‌گیرد.

شماتیکی از پرینترهای سه بعدی با زیرتکنولوژی گداخت پاشش چسب

 

انرژی نشانی مستقیم | Direct Energy Deposition

شاخص‌ترین زیرتکنولوژی این دسته LENS است.

 

لایه‌گذاری ورقه‌ای | Sheet Lamination

در آخر هم باید به پرینترهای سه بعدی لایه گذاری ورقه‌ای(Sheet Lamination) اشاره کرد. شاخص‌ترین زیرتکنولوژی این دسته، LOM است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.