خرید اسکنر سه بعدی » بهترین اسکنرهای سه بعدی موجود در بازار ایران [بهار ۹۹]

خرید اسکنر سه بعدی صنعتی و حرفه ای ایران

اغلب افرادی که قصد خرید اسکنرهای سه بعدی صنعتی را دارند اغلب چند سوال را از ما می‌پرسند:

** آیا این اسکنر برای کار ما مناسب است؟

** آیا ابعاد قابل اسکن این اسکنر برای قطعات مورد نظر ما کافی است؟

** رزولوشن فلان اسکنر سه بعدی چقدر است؟

** دقت فلان اسکنر سه بعدی چقدر است؟

و بسیاری دیگر از سوالات مشابه!

به همین دلیل تصمیم گرفتم تا یک مقاله را به طور کامل به معرفی بهترین اسکنرهای سه بعدی صنعتی موجود در بازار ایران اختصاص بدهم. توجه داشته باشید که این اسکنرها ساخت شرکت‌های ایرانی نیستند (البته بسیار تمایل دارم که در نوشته‌های دیگر به معرفی اسکنرهای ساخت داخل کشور هم بپردازم!)، ولی به دلایل مختلف در بازار ایران قابل دسترس‌تر هستند.

اما این لیست به درد چه کسانی می‌خورد؟

** اگر یک کارگاه چوب و منبط، مبل و صندلی چوبی و هر نوع دست‌ساخته‌ی دیگر چوبی دارید شما مخاطب این نوشته هستید.

** اگر در زمینه‌ی مهندسی معکوس، طراحی و تولید قطعات صنعتی فعال هستید شما یکی از مخاطبان این مقاله هستید.

** اگر در زمینه‌های هنری و مدل‌سازی اشکال پیچیده‌ی مرتبط با آن فعال هستید شما مخاطب لیست بهترین اسکنرهای سه بعدی صنعتی هستید.

** همچنین بسیاری از زمینه‌های دیگر صنعتی وجود دارد که در آن‌ها نیاز به خرید اسکنر سه بعدی صنعتی است. اگر در حوزه‌ای فعال هستید که هنوز استفاده از اسکنرهای سه بعدی در آن رواج نیافته است و نیاز دارید تا برای تشخیص مناسب بودن استفاده از این دستگاه‌ها با یک متخخص مشاوره کنید، می‌توانید سوال خود را در انتهای این مقاله و در قسمت کامنت مطرح کنید تا من در سریع‌ترین زمان شما را راهنمایی کنم.

توجه داشته باشید که لیست زیر با مشورت بسیاری از کارشناسان حرفه‌ای و فعال حوزه‌ی اسکن سه بعدی و مهندسی معکوس تهیه شده است؛ ولی بدیهی است که همه‌ی اسکنرهای سه بعدی خوب موجود در بازار ایران را شامل نمی‌شود.

 

 

خرید اسکنر سه بعدی صنعتی مناسب | معیارهای این لیست

ابتدا اجازه دهید در مورد معیار اول که همان موجود بودن در بازار ایران توضیح مختصری بدهم. شاید به ذهن شما برسد که حتی با وجود شرایط موجود در ایران (تحریم، کرونا و هزار و یک مشکل دیگر) خرید و وارد کردن هر نوع اسکنر حرفه‌ای که در بازارهای جهانی موجود است در ایران نیز وجود دارد. این نکته کاملا درست است. خصوصا در مورد شرکت‌های بزرگ و یا شرکت‌های که دستی بر آتش واردات دارند بسیار ساده است که اسکنر سه بعدی مد نظر خودشان را بدون محدودیت در انتخاب، از خارج از کشور خریداری و وارد کشور کنند. ولی به چند دلیل خرید اسکنر و به خصوص اسکنر سه بعدی صنعتی و حرفه‌ای از شرکت‌های متخصص در این حوزه بهترین انتخاب است.

دلایل:

بصرفگی قیمت!

با توجه به تجربه و حجم خرید این شرکت‌ها از کمپانی‌های سازنده اسکنر سه بعدی، قیمت تمام شده‌ی خرید از این شرکت‌ها در بیشتر موارد از طی مسیر مستقیم واردات ارزان‌تر خواهد شد.

تجربه‌ی کار و دریافت خروجی واقعی از اسکنر صنعتی مورد نظر

بسیاری از شرکت‌های معتبر فروشنده‌ی اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای و صنعتی، دارای بخش ارائه‌ی خدمات اسکن سه بعدی نیز هستند که در آن از اسکنرهای مشابه استفاده می‌کنند. به همین خاطر برای شما این امکان به وجود می‌آید تا پیش از خرید اسکنر سه بعدی حرفه‌ای، با مراجعه‌ی حضوری به کارگاه این شرکت‌ها، با اسکنر مورد نظر خود کار کنید و حتی چند قطعه را هم با همان دستگاه، اسکن سه بعدی کنید و در صورت رضایت از نتیجه‌ی کار اقدام به خرید همان مدل از اسکنر کنید.

آموزش کاربردی استفاده از دستگاه

واضح است که استفاده از اسکنرهایی که برای مقاصد صنعتی و حرفه‌ای طراحی شده‌اند همچون دیگر دستگاه‌های صنعتی حرفه‌ای نیاز به آموزش دارد. راه‌اندازی، کالیبراسیون، قلق‌گیری و نکاتی تجربی بسیاری وجود دارد که نیاز است تا یک اپراتور اسکنر سه بعدی صنعتی از آن‌ها آگاه باشد. طی کردن همه‌ی این مراحل از ابتدا، دست کمی از اختراع دوباره‌ی چرخ ندارد! به همین خاطر، اغلب شرکت‌های معتبر فروش اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای در ایران به طور رایگان این آموزش را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

تصور کنید که اقدام به خرید و واردات یک دستگاه صنعتی ۳۰، ۶۰ و یا ۱۰۰ میلیونی کرده‌اید و پس از ۶ ماه با خرابی آن مواجه شده‌اید. اولین سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه از گارانتی این محصول استفاده کنم!

از طرف دیگری استفاده از گارانتی این محصولات نیازمند ارسال آن‌ها به کشورهایی همچون چین، آلمان و آمریکا است که پروسه‌ای زمان‌بر و هزینه‌بر دارد. شرکت‌های حرفه‌ای واردکننده و فروشنده‌ی اسکنرهای صنعتی در مواردی که خرابی اسکنر اساسی نباشد می‌توانند در تعمیر فوری و رایگان آن به شما کمک کنند.

مشاوره‌ی عملی و تجربی

برای مقایسه و تشخیص مناسب‌ترین اسکنر سه بعدی صنعتی به طور کلی از ۳ روش می‌توان استفاده کرد.

روش اول این است که به مطالعه‌ی ویژگی‌های فنی هر کدام از این دستگاه‌ها بپردازید و سپس متناسب با دانش فنی و نیاز خود اقدام به مقایسه‌ی آن‌ها کنید.

روش دوم این است که مقالات موجود در وبسایت‌های تخصصی خارجی و داخلی که اقدام به مقایسه‌ی اسکنرهای سه بعدی کرده‌اند را مطالعه کنید.

روش سوم هم مشورت با متخصصان این حوزه است.

> مشکل روش اول در این است که بسیار از افرادی که قصد خرید اسکنر سه بعدی را دارند، از دانش فنی کافی در این حوزه برخودار نیستند. از طرفی اغلب اطلاعاتی که از اسکنرهای سه بعدی در وبسایت‌های معرفی محصول موجود است محدود به دیتاهای نامی و کاتالوگی شرکت سازنده‌ی اسکنر است.

>> مشکل روش دوم در این است که اغلب مجله‌های آنلاینی که به مقایسه‌ی اسکنرها می‌پردازند هم تنها از اطلاعات نامی استفاده می‌کنند. حتی مجله‌هایی قدرتمندی همچون All3DP هم که در تهیه‌ی اینگونه از لیست‌ها مدعی نظرسنجی از کارشناسان هستند، تنها برای برندهای معروف از اطلاعات تجربی و عملی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از این لیست‌ها دارای اسپانسر هستند (که این اسپانسرها خود شرکت‌های سازنده‌ی اسکنر سه بعدی هستند) و همین موضوع اعتمادپذیری این رده‌بندی‌ها را کم می‌کند.

>>> مشکل روش سوم هم در این است که تنوع محصول فروشندگان داخلی اسکنرهای سه بعدی کم است. با یادآوری مثل قدیمی «هیچ ماست‌بندی نمی‌گوید که: ماست من ترش است» می‌توان به این نتیجه‌ رسید که نظرات این کارشناسان هم می‌تواند عمدا و یا سهوا دچار مصادره به مطلوب شود. به همین خاطر نظرات و مقالات مرتبط با این دسته از افراد و شرکت‌ها هم (همچون همین مقاله‌ای که در حال مطالعه‌ی آن هستید!) نمی‌تواند به طور کامل قابل اعتماد باشد.

و اما راه حل چیست؟

بهترین روش برای پیدا کردن مناسب‌ترین اسکنر سه بعدی صنعتی و حرفه‌ای استفاده از هر سه روش بالا و به طور همزمان است.

استفاده بهینه از محدودیت‌ها

یک نکته‌ی مهم را فراموش نکنید. هیچکدام از شرکت‌های واردکننده و فروشنده‌ی اسکنر سه بعدی در ایران با شرکت‌های تولیدکننده‌ی آن‌ها عقد اخوت نبسته‌اند! با توجه به اینکه این صنعت یک حوزه‌ی خاص و از جنس B2B است، واردکنندگان و فروشندگان اسکنرهای سه بعدی صنعتی این ریسک را نمی‌کنند تا برای اندکی حاشیه‌ی سود بالاتر، محصولی بدون اسم و رسم را بفروشند. به همین خاطر اغلب فروشندگان اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای، پیش از آن که اقدام به واردات و فروش آن کنند، با وسواسی چند برابر و از نگاه یک متخصص اقدام به انتخاب مدل‌های اسکنر می‌کنند. پس شرایط بازار این حوزه را با بازارهایی همچون پوشاک و حتی لوازم جانبی موبایل اشتباه نگیرید. اغلب اسکنرهای سه بعدی وارداتی در ایران از شاخص‌ترین برندهای جهانی و پرطرفدارترین مدل‌های روز دنیا هستند.

و اما بپردازیم به اصل ماجرا

خرید بهترین اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای و صنعتی موجود در بازار ایران

دستگاه اسکنر سه بعدی صنعتی shining einscan pro plus

 

۱. اسکنر سه بعدی صنعتی شاینینگ مدل EinScan Pro Plus

به جرات می‌توان گفت که در هر رده‌بندیِ اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای که فاکتور قیمت هم در نظر گرفته شود، محصولات کمپانی چینی شاینینگ (Shining3D) حداقل یک جای ثابت در بالای لیست برای خود دارند. اسکنرهای سه بعدی EinScan Pro  و EinScan Pro Plus هردو از اسکنرهایی محسوب می‌شوند که به طور منحصربه‌فردی چندکاربردی (multifunctional) هستند و توانایی اسکن قطعات بزرگ و کوچک را دارند. همچنین می‌توان از این اسکنرها به طور ثابت (بر روی پایه) و متحرک (پرتابل) نیز استفاده کرد.

اسکنر سه بعدی صنعتی EinScan Pro Plus از تکنولوژی White Light 3D Scanning استفاده می‌کند. همچنین این دستگاه قابلیت اسکن بافت (texture) و رنگ را هم دارد. مدل‌های جدیدتری از این دستگاه هم توسط کمپانی شاینینگ به بازار عرضه شده است، ولی با در نظر گرفتن پارامتر قیمت، اسکنر صنعتی EinScan Pro Plus در صدر لیست ما قرار دارد.

 

لینک خرید اسکنر سه بعدی EinScan Pro Plus 

 

دستگاه اسکنر سه بعدی صنعتی حرفه ای thunk 3d fisher s فیشر

 

۲. اسکنر سه بعدی صنعتی ثانک مدل Fisher S

اگر تا به حال در مورد اسکنرهای سه بعدی مطالعه کرده باشید به احتمال زیاد نام برندهایی همچون شاینینگ و آرتک برای شما آشناست. ولی احتمالا نام برند Thunk3D را نشنیده‌اید. کمپانی Thunk3D یک کمپانی تماماً چینی است؛ ولی لطفا زود ناامید نشوید. در صنعت امروز و به خصوص صنایع مرتبط با تکنولوژی‌های جدید، بسیاری از کمپانی‌های چینی به خوبی نشان دادند که علاوه بر قیمت در کیفیت هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

برای اینکه خیال شما را از بابت شایستگی Fisher S برای قرارگیری در این لیست آسوده کنم، پیشنهاد می‌کنم تا یک نمونه از خروجی این اسکنر را با اسکنرهای برندِ شناخته‌شده‌یِ شاینینگ مقایسه کنید. حتما شما هم با من هم‌نظر خواهید شد. اسکنر سه بعدی صنعتی Fisher S به معنای واقعی کلمه در صدر لیست کیفیت و کارایی نسبت به قیمت قرار دارد.

 

لینک خرید اسکنر سه بعدی Fisher S 

 

 

اسکنر سه بعدی صنعتی حرفه ای شاینینگ einscan pro 2x plus

 

۳. اسکنر سه بعدی حرفه‌ای شاینینگ مدل EinScan Pro 2X Plus

همانطور که اشاره کردم، کمپانی شاینینگ در دنیای ساخت اسکنرهای سه بعدی صنعتی و حرفه‌ای حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. آخرین محصول این کمپانی، Shining3D EinScan Pro 2X و مدل دیگر آن EinScan Pro 2X Plus توانستند انتظار مخاطبان این کمپانی را حتی بیش از انتظار برآورده کنند و کیفیتی فوق‌العاده را در خروجی اسکنرهای سه بعدی ارائه دهند. البته قیمت نزدیک به ۷۰۰۰ دلاری این اسکنر صنعتی باعث شده که مشتریان آن را با رقبای قدرتمندی چون Peel3D Peel 2 و Metron E مقایسه کنند. ولی در همین رقابت هم هرکس که قصد خرید اسکنر سه بعدی صنعتی را دارد EinScan Pro 2X را جدی می‌گیرد.

 

 

لینک خرید اسکنر سه بعدی صنعتی EinScan Pro 2X Plus 

 

اسکنر سه بعدی صنعتی آلمانی COMET L3D 8M ZEISS OPTOTECHNIK

۴. اسکنر سه بعدی صنعتی استین‌بیچلر مدل Comet L3D 8M

پیش از مطالعه‌ی ادامه‌ی این پاراگراف اجازه دهید تا هشدار دهم که قصد داریم تا در مورد یک اسکنر سه بعدی کاملا حرفه‌ای و صنعتی با قیمت بالای ۵۰ هزار دلار صحبت می‌کنیم! مطمئن هستم که اگر قصد خرید دارید و تنها برای افزایش اطلاعاتتان این مقاله را دنبال نمی‌کنید، با دیدن قیمت این دستگاه کاملا دلسرد شده‌اید!

این اسکنر محصول کمپانی آلمانی Carl Zeiss Optotechnic Gmbh (با نام ساده‌تر Steinbichler) است و تنها به درد فوق‌حرفه‌ای‌ها می‌خورد. از این اسکنر برای کاربردهای بسیار دقیق و حساس همچون صنایع هواپیمایی استفاده می‌شود.

 

 


 

پایان!!!!

حتما تعجب کرده‌اید که چرا این لیست تا این حد کوتاه است. خود من هم پس از پایان این لیست به همین حس رسیدم. ولی اگر فکر می‌کنید یک جای کارِ این لیست می‌لنگد پیشنهاد می‌دهم تا مقدمه‌ی طولانی این لیست را بار دیگر مطالعه بفرمایید.

 

 


*** اگر شما واردکننده و فروشنده‌ی اسکنرهای سه بعدی هستید و فکر می‌کنید که جای دستگاه شما در لیست ما خالیست، منت بگذارید و با ما در تماس باشید.

”]

 


 

سوالات متداول در مورد خرید اسکنرهای سه بعدی صنعتی، چوب . مبل، بدن و چهره

برای خرید اسکنر سه بعدی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • کاربرد مورد نظر برای آن اسکنر سه بعدی
 • دقت و رزولوشن دستگاه
 • ابعاد قطعه مورد نظر برای اسکن
 • رنگی بودن یا نبودن خروجی
 • قیمت اسکنر سه بعدی

قیمت اسکنر سه بعدی چقدر است؟

قیمت اسکنر سه بعدی متناسب می‌تواند از ۱۰ تا چند صد میلیون تومان تغییر کند.

بهترین اسکنر سه بعدی بازار ایران چیست؟

متناسب با کاربرد مورد نظر و هزینه در نظر گرفته شده، بهترین انتخاب می‌تواند متفاوت باشد.

9 دیدگاه برای “خرید اسکنر سه بعدی » بهترین اسکنرهای سه بعدی موجود در بازار ایران [بهار ۹۹]

 1. علی رضا حسن بکلو گفته:

  سلام وقت بخیر .بنده میخواستم از طریق مهندسی معکوس قطعات صنعتی فلزی و پلاستیکی کار کنم لذا خواهشمند اس بنده را راهنمائی کنید که هزینه کلیه دستگاه ها از جمله اسکنر. پرینتر . غیره چقدر تمام میشود و همچنین آموزش میخواستم درصورت امکان کمکم میکنید

 2. مهدی گفته:

  سلام روز بخیر، پیشنهاد میکنم یه مقاله راجب روش فتوگرامتری بنویسید و آموزش بدید! هیج جای اینترنت مقاله فارسی و به روز در این مورد نیست.

 3. سعید جوهری گفته:

  با سلام. می خواستم ببینم برای تجهیزات بزرگ مثل یک مخزن ۲۰ متر مکعبی (تقریبا به طول ۸متر) با دریچه ها و نازلهای ورودوخروج یا یک راکتور فرایند شیمیایی به طول ۴متر و قطر تقریبی ۶۰ سانتیمتر این اسکنرها کارایی دارد یا دستگاههای مشابه برای این کار وجود دارد.

  • آرمین محسن‌پور گفته:

   سلام.
   بعضی از این اسکنرها برای کار شما مناسب است. ولی باید در نظر بگیریدکه برای اسکن قطعات بزرگ نیاز به اسکن سه بعدی در چند پارت و در نهایت اتصال خروجی‌ها در نرم‌افزار دارید.

   • سعید جوهری گفته:

    با سلام.از اینکه بلافاصله سوال بنده را پاسخ دادید متشکرم.می خواستم ببینم اتصال خروجی های اسکنر در نرم افزار مربوطه دیده شده و باعث خطای ابعادی نمی شود.

 4. سحر گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  برای حوزه کاری مهندسی پزشکی که اسکن اعضای بدن مورد نیاز است شما چه اسکنری را پیشنهاد می دهید؟

  • آرمین محسن‌پور گفته:

   سلام خانم سحر
   به دقتی که مد نظرتون هست بستگی داره. اگر دقت مد نظرتون در حد میلیمتر هست، پیشنهاد من اینه که از روش فوتوگرامتری و با از دوربین موبایل استفاده کنید تا نیاز به هزینه‌ی اضافی نباشه. البته برای این کار می‌تونید از اسکنرهایی مثل سنس ۲ هم استفاده کنید.
   ولی اگر دقت مد نظرتون در حد دهم میلیمتر هست پیشنهاد میدم تا از اسکنرهای صنعتی مثل فیشر S استفاده کنید. هرچند که برای این کار هم اسکنرهای سه بعدی تخصصی هست که به طور کامل توضیحشون رو در مقاله بهترین اسکنرهای سه بعدی بدن دادیم. ولی با توجه به قیمت بسیار بالاتر اونها پیشنهاد نمیشه.
   اگر جواب سوالتون رو نگرفتید و یا نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید در همینجا از ما بپرسید. در صورتی که نیاز دارید از قیمت‌های اسکنرهای سه بعدی مختلف اطلاع پیدا کنید میتونید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *