اسکن سه بعدی

معرفی اسکنر سه بعدی Creality CR-scan Lizard |مشخصات فنی|قیمت|خرید|

3bowdi.com - اسکنر سه بعدی creality cr scan lizard

اگرچه امروزه پرینت سه بعدی راه خود را در میان کاربران خانگی پیدا کرده اما حتی اگر صاحب یکی از بهترین پرینترهای سه بعدی هم باشید با یک معضل اساسی روبرو هستید.

چه چیزی چاپ کنم؟! در حال حاضر مشکل اصلی، پیدا کردن مدل برای چاپ سه بعدی است. اگر هنرمند با استعدادی هستید، می‌توانید مدل‌های خود را طراحی کنید. در غیر این صورت باید از مدل‌هایی که در سایت‌هایی مانند thingiverse به صورت رایگان وجود دارد استفاده کنید. با این حال اگر می‌خواهید یک شی از دنیای واقعی بگیرید و آن را چاپ کنید به یک اسکنر سه بعدی نیاز دارید. در این مقاله قصد داریم جایگزین بهتری برای دستیابی به مدل‌‌های سه بعدی ارائه دهیم که درها را به روی سازندگانی که نمی‌خواهند مدل‌‌ها را از ابتدا طراحی کنند باز می‌کند.

در روزهایی که برای خرید یک اسکنر سه بعدی صنعتی باید چندین هزار دلار بپردازیم، Creality با ارائه‌ی یک اسکنر سه بعدی مقرون‌به صرفه با کاربرد صنعتی، نتیجه‌ی بازی را به نفع خود تغییر داد.

 

مروری بر اسکنر سه بعدی creality cr scan lizard

Creality جدای از خط تولید پرینترهای سه بعدی، قبلا یک اسکنر قابل حمل تحت عنوان CR-Scan 01 ارائه داده بود که قیمتی در حدود ۷۴۹ دلار داشت. CR-Scan Lizard در واقع نسخه‌ی جدید و بهبود یافته‌ی این اسکنر است. به لحاظ ساختاری این اسکنر، نسبت به مدل قبلی خود محکم‌تر و کوچک‌تر است و سه پایه دارد که می‌تواند به یک مونوپاد دستی هم تبدیل شود. صفحه‌گردان، منبع تغذیه خارجی، کابل‌‌های مورد نیاز برای اتصال اسکنر به کامپیوتر، فن خنک‌کننده و چراغ LED همگی در بسته‌بندی آن موجودند.

از این اسکنر به ۳ روش می‌توان استفاده کرد:

حالت ثابت

ساده‌ترین و بهترین حالت برای استفاده از این اسکنر است. برای اجسام  ۱۵ تا ۳۰۰ میلی‌متری مناسب است. کافی است آن را روی ۳ پایه نصب کنید و جسم را روی صفحه گردان قرار دهید. تنها محدودیت این روش این است که جسم باید به قدری سبک باشد تا روی صفحه‌گردان قرار گیرد و به اندازه‌ای کوچک باشد که در محدوده‌ی اسکنر سه بعدی باشد. حد مجاز برای اسکن در این حالت ۲۰۰ میلی‌متر است.

حالت پرتابل

اگر شی به قدری بزرگ باشد که نتوان آن را روی صفحه‌گردان قرار داد از حالت دستی استفاده می‌کنیم. این بدان معناست که اسکنر را در دست گرفته و در اطراف شی حرکت می‌دهیم . از آنجا که اسکنر باید همیشه به رایانه متصل باشد این مورد کمی دست و پا گیر است. بنابراین به صبر و حوصله و آزمون و خطای زیادی نیاز است.

حال ترکیبی

برای اشیایی که روی میز چرخان قرار می‌گیرند اما هنوز برای برد اسکنر بسیار بزرگ هستند ترکیب دو حالت قبل، عالی است. روش کار به این صورت است که همان‌‌گونه که اسکنر را به اطراف می‌چرخانید تا تمام قسمت‌‌ها را پوشش دهید، جسم هم باید روی صفحه بچرخد.

 

نرم‌افزار اسکنر سه بعدی CR-Scan Lizard

CR Studio نرم‌افزار مورد استفاده در این اسکنر است که لازم است برای هر اسکن، به کامپیوتر وصل باشد که در برخی موارد مشکل‌ساز است. این اسکنر، مدل‌های سه بعدی با فرمت STL و OBJ صادر می‌کند.

 

مشخصات فنی Creality CR-Scan Lizard

دقت: تا ۰/۰۵ میلی‌متر

رزولوشن: ۰/۱ تا ۰/۲ میلی‌متر

برد اسکن: ۱۰۰ در ۲۰۰ میلی‌متر

فاصله از سوژه: ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر

حداقل حجم اسکن: ۱۵*۱۵*۱۵ میلی‌متر

سرعت اسکن: ۱۰ فریم در ثانیه

نوع نور: LED و نزدیک به IR

فرمت خروجی : OBJ/STL/PLY

سیستم مورد نیاز: ویندوز یا مک

وزن: ۳۷۰ گرم

اندازه دستگاه: ۱۵۵*۴۶*۸۴ میلی‌متر

 

مراحل انجام اسکن سه بعدی با CR-Scan Lizard

۱. اسکنر را روی ۳ پایه نصب کنید، آن را در فاصله‌ی ۳۰۰ متری از جسم مورد نظر قرار دهید و سه پایه را طوری تنظیم کنید که اسکنر به مرکز میز گردان اشاره کند طوری که حجم بیشتری از شی در دید باشد. اگر نمی‌توانید کل شی را ببینید می‌توانید چند پاس اسکن را با هم ترکیب کنید.

۲. برای اسکن اجسام با جزئیات سه بعدی یا بافت‌های صاف حالت slam را روی نرم افزار انتخاب کنید.

۳. سایز مورد نظر را انتخاب کنید.

۴. نوردهی اسکنر را تنظیم کنید. درجه‌ی نور مقیاسی بین ۱ تا ۴ دارد. ۱ برای اشیا سفید، ۲ و۳ برای اشیا با سایه متوسط و ۴ برای اشیا سیاه استفاده می‌شود.

۵. نرخ فریم را انتخاب کند. (توصیه می‌شود روی نرخ بالا تنظیم کنید.)

۶. حالت پیش‌نمایش را فعال کنید. صفحه نمایش آنچه را که اسکنر می‌بیند نشان می‌دهد. این حالت تا زمانی که STOP را فشار دهید ادامه می‌یابد.

۷. با فشردن دکمه Initial، اسکن اولیه را انجام دهید.

۸. شی را در وسط صفحه گردان قرار دهید و با چرخش کامل جسم، اسکن را انجام دهید و صبر کند تا اسکنر خود به خود متوقف شود. برای گرفتن تمام زوایا برای تمام اجسام به حداقل دو پاس نیاز است.

۹. برای افزودن اسکن دیگر روی Append کلیک کنید و منتظر بمانید CR-Scan Lizard یک پاس دیگر انجام دهد.

۱۰. اکنون روی دکمه‌ی process کلیک کرده تا نرم‌افزار اسکن‌‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

۱۱. زمینه و پایه کار را حذف کنید.

۱۲. با فشردن دکمه‌ی process اسکن‌های شما به صورت دستی کنار هم قرار می‌گیرند.

در نهایت اسکن‌های بد خود را می‌توانید ویرایش یا پاک کنید و در صورتی که از آن راضی بودید به صورت STL یا OBJ صادر کنید.

 

مزایای اسکنر سه بعدی CR-Scan Lizard

CR-Scan Lizard می‌تواند ابعادی تا کمتر از ۰/۰۵ میلی‌متر را هم اسکن کند و قطعات کوچک با جزئیات پیچیده را با دقت بالا ثبت نماید. رقم چشمگیری است اما فقط وقتی شرایط بهینه باشد صادق است. یعنی وقتی اسکنر کنتراست رنگی خوبی داشته باشد می‌تواند جزئیات بسیار کوچک را شناسایی کند. به لطف دوربین دوچشمی اسکنر و کالیبراسیون دقیق و بهبودیافته Creality می‌تواند جزئیات را از اجسامی به ابعاد ۱۵*۱۵*۱۵ میلی‌متر دریافت کند.

یکی دیگر از مزایای این اسکنر انعطاف‌پذیری بالای آن است. امکان ویرایش اسکن‌‌های بد به دفعات بالا قبل از ارسال فایل نهایی وجود دارد.

اسکنرهای سه بعدی معمولا برای ارائه‌ی بهترین نتایج نیاز به یک اتاق تاریک برای اسکن دارند. این در حالی است که lizard به لطف فناوری نوری چندطیفی خود، عملکردی عالی خود حتی در نور شدید خورشید را حفظ می‌کند.

Creality CR-Scan Lizard با قیمت حدود ۶۰۰ دلار یکی از مقرون به صرفه‌ترین اسکنرهای سه بعدی است. اگر در استفاده از اسکنر سه بعدی تازه‌کار هستید یا به دنبال اسکنری برای چاپگر خود می‌گردید این اسکنر مطمئنا ارزش توجه کردن را دارد.

 

 

اسکنر سه بعدی صنعتی CR-Scan Lizard

اسکنر سه بعدی صنعتی CR-Scan Lizard

اسکنر سه بعدی صنعتی CR-Scan Lizard

اسکنر سه بعدی صنعتی CR-Scan Lizard

اسکنر سه بعدی صنعتی CR-Scan Lizard


✅ پرسش‌های متداول پیرامون اسکنر سه بعدی creality-cr-scan-lizard ✅

 

آیا اسکنر «کریالیتی سی‌آر اسکن لیزارد» یک اسکنر صنعتی محسوب می‌شود؟

✔ Creality CR-Scan Lizard یکی از مقرون به صرفه‌ترین اسکنرهای سه بعدی صنعتی است که انعظاف‌پذیری بالایی دارد.

 

دقت اسکنر سه بعدی «کریالیتی سی‌آر اسکن لیزارد» چقدر است؟

✔ دقت اسکنر سه بعدی «کریلیتی سی‌آر اسکن ۰۱» برابر با ۰/۰۵ میلی‌متر است.

 

فرمت فایل خروجی اسکنر سه بعدی «کریالیتی سی‌آر اسکن لیزارد» چقدر است؟

✔ OBJ ,STL , PLY

 

قیمت پرینتر سه بعدی «کریالیتی سی‌آر اسکن لیزارد» قدر است؟

✔ با قیمت حدود ۶۰۰ دلار یکی از مقرون به صرفه‌ترین اسکنرهای سه بعدی است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *