بلاگ سه‌بعدی, پرینتر سه بعدی

راهنمای جامع خرید پرینتر سه بعدی با بهترین قیمت |صنعتی|ارزان|حرفه‌ای|

راهنمای جامع خرید پرینتر سه بعدی| buy best price 3d printer| 3bowdi.com

پرینتر سه بعدی در مدت زمانی کوتاه توانست به جزئی اساسی در فعالیت‌های تحقیقاتی و صنعتی تبدیل شود. به موازات این که درخواست برای خرید پرینترهای سه بعدی افزایش پیدا می‌کند، قیمت این دستگاه‌ها و همینطور هزینه‌های جانبی آن‌ها کاهش می‌یابد. این اتفاقی است که برای همه‌ی تکنولوژی‌ها می‌افتد. با این تفاوت که تکنولوژی پرینت سه بعدی آنقدرها هم جدید نیست. در حقیقت این تکنولوژی از دهه‌ی ۱۹۸۰ میلادی وجود داشته است. با این وجود تنها چند سال است که صنایع کوچک، خانه‌ها و کارگاه‌ها دست به خرید پرینتر سه بعدی زده‌اند.

تکنولوژی پرینت سه بعدی خود از ده‌ها زیرتکنولوژی تجاری شده و صدها زیرتکنولوژی ثبت شده تشکیل شده است. یعنی وقتی می‌خواهیم دست به خرید پرینتر سه بعدی بزنیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که در حال صحبت در مورد ده‌ها زیرتکنولوژی موجود در بازار هستیم. البته همه‌ی این دستگاه‌ها در یک خصیصه مشترک‌اند و آن هم ساخت لایه‌به‌لایه قطعات است.

البته زیرتکنولوژی، تنها خصیصه‌ای نیست که باید در هنگام خرید پرینتر سه بعدی به آن دقت کنیم. در ادامه نکات اصلی که باید در هنگام خرید پرینتر سه بعدی به آن‌ها توجه کنیم آمده است.

 

نوشته مرتبط: بهترین پرینترهای سه بعدی سال ۲۰۲۰

 

قبل از پاسخ به سوال «در هنگام خرید پرینتر سه بعدی باید به چه نکاتی توجه کنم؟» باید به سوال «آیا من به پرینتر سه بعدی نیاز دارم؟» پاسخ دهیم.


فهرست

معرفی پرینترهای سه بعدی

Creality CR-6 SE Creality Ender 3 Pro Creality Ender 3 Creality Cr-10 Max
Creality Cr10S Pro V2 Creality Cr-10 Anet A8 Plus Anet A8
LulzBot TAZ 6 Formlabs Form2 FlashForge Creator Pro Original Prusa i3 MK3

 


آیا من به خرید پرینتر سه بعدی نیاز دارم؟

برای جواب به این سوال، اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که خرید پرینتر سه بعدی تنها راه استفاده از ظرفیت‌های این تکنولوژی نیست. به بیان دیگر اگر می‌خواهیم یک قطعه را با استفاده از یک پرینتر سه بعدی بسازیم، می‌توانیم از خدمات پرینت سه بعدی که توسط شرکت‌ها ارائه می‌شود هم استفاده کنیم. حال ببنیم که در چه موقیت‌هایی باید از خدمات پرینت سه بعدی ارائه شده توسط شرکت‌ها استفاده کنیم و در چه زمانی باید به خرید پرینتر سه بعدی روی آوریم.

 

 • چه زمانی باید صرفاً از خدمات پرینت سه بعدی استفاده کنم و نیازی به خرید پرینتر سه بعدی ندارم؟

بسیاری از افراد بعد از آشنایی با پرینترهای سه بعدی، نمی‌توانند به راحتی در مورد این موضوع تصمیم‌گیری کنند که آیا برای ساخت مدل‌ها و قطعات خودشان نیاز به خرید پرینتر سه بعدی دارند.

مهم‌ترین معیار برای جواب به این سوال، میزان و حجم استفاده و نیاز این افراد به این دستگاه‌ها است. همچنین توانایی مالی آن فرد یا شرکت هم می‌تواند معیار مهم دیگری در تصمیم‌گیری برای خرید و یا عدم خرید پرینتر سه بعدی باشد.

به طور کلی می‌توان گفت که اگر فرد یا مجموعه‌ای از پس خرید پرینتر سه بعدی بر می‌آید و طبق برآوردی که انجام می‌دهد در یک یا دو سال آینده هزینه‌ای که برای دریافت خدمات پرینت سه بعدی خواهد کرد برابر با قیمت این دستگاه‌ خواهد شد، بسیار توصیه می‌شود که آن فرد یا مجموعه به تهیه دستگاه اقدام کند.

در غیر این صورت توصیه می‌شود که خدمات فنی مورد نظر را از شرکت‌های معتبری که خدمات پرینت سه بعدی ارائه می‌دهند تهیه نماید.

 • چه زمانی باید خودم دست به کار خرید پرینتر سه بعدی شوم؟

همانطور که اشاره شد، زمانی که میزان استفاده‌ی ما از این دستگاه‌ها به گونه‌ای باشد که خرید آن‌ها نسبت به دریافت خدمات از شرکت‌های فعال در این حوزه توجیح داشته باشد، توصیه به خرید می‌شود.

همچنین نکته‌ای دیگری وجود دارد که در تصمیم‌گیری برای خرید پرینتر سه بعدی بسیار حائز اهمیت است:

با توجه به این که فناوری‌های مرتبط با ساخت افزایشی بخشی کلیدی از انقلاب صنعتی چهارم و تحول ماهوی صنایع، کسب و کارها و به طور کلی زنجیره‌ی ارزش هستند، برای چند گروه از افراد و صنایع تعامل مداوم با پرینترهای سه بعدی و به طور کلی سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ساخت افزایشی بسیار حیاتی است. همانطور که در انقلاب صنعتی سوم و دوران شکوفایی کامپیوتر و اینترنت و اتوماسیون بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط و حتی تعداد چشمگیری از کمپانی‌های غول‌پیکر به طور کامل از دور خارج شدند، در انقلاب صنعتی چهارم هم این اتفاق برای شرکت‌ها و افرادی که تغییرات را دنبال نکنند و به درک عمیقی از تحولات تکنولوژیک نرسند تکرار خواهد شد.

 

خرید پرینتر سه بعدی

 

تنوع پرینترهای سه بعدی بسیار بالاست؛ آشنایی با آن‌ها و یا مشاوره با متخصصان این حوزه برای انتخاب و خرید پرینتر سه بعدی مناسب ضروری است

شرکت‌ها و افرادی که توصیه می‌شود تنها به دریافت خدمات پرینت سه بعدی اکتفا نکنند و اقدام به خرید پرینتر سه بعدی و استفاده از آن در مجموعه‌های خود کنند به شرح زیر هستند:

 • شرکت‌های بزرگی که به تشخیص تیم‌های تحقیق و توسعه خود، در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و حتی بلندمدت با تکنولوژی‌های مرتبط با ساخت افزایشی تعامل پیدا خواهند کرد.
 • دانشگاه‌ها – همه‌ی محیط‌های آموزش عالی که در هر سطحی به تربیت مهندسان، رشته‌های فنی، رشته‌های مرتبط با کسب و کار و طیف وسیعی از رشته‌های دیگر می‌پردازند.
 • شرکت‌های کوچک و متوسط که در کوتاه‌مدت و میان‌مدت با تکنولوژی‌های مرتبط با ساخت افزایشی تعامل خواهند داشت و اشراف به استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌تواند کسب و کار آن‌ها را متحول کند.
 • دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها
 • افرادی که نمی‌خواهند از تحولات تکنولوژیک انقلابی پیش رو غافل بمانند و می‌خواهند در صف اول متخصصان جا داشته باشند.

نوشته مرتبط: راهنمای خرید پرینتر سه بعدی دست دو (کارکرده)

تصمیم به خرید پرینتر سه بعدی گرفته‌ام.

حال اگر تصمیم به خرید پرینتر سه بعدی گرفته‌اید و قصد دارید همانند یک حرفه‌ای پرینتر سه بعدی مورد نظرتان را انتخاب کنید، به مطالعه‌ی ادامه‌ی این راهنما دعوتتان می‌کنیم.

مشخصه‌ها و نکاتی که باید در خرید پرینتر سه بعدی به آن‌ها توجه کنیم:

 • زیرتکنولوژی پرینتر سه بعدی
 • محدوده‌ی قیمت پرینتر سه بعدی
 • مواد مصرفی پرینتر سه بعدی
 • کاربرد پرینتر سه بعدی(صنعتی، خانگی، آموزشی و غیره)
 • حداکثر ابعاد قطعه‌ی تولید شده توسط پرینتر سه بعدی
 • ایمنی پرینتر سه بعدی
 • کیفیت ساخت پرینتر سه بعدی
 • رزولوشن پرینتر سه بعدی
 • کیفیت بدنه و اجزای پرینتر سه بعدی
 • خدمات پس از فروش
 • مقاومت قطعات پرینت سه بعدی شده
 • سرعت پرینت سه بعدی

در ادامه‌ی نکاتی که در بالا لیست شده است را به صورت سوال و جواب بسط می‌دهیم.

سوال ۱. کدام تکنولوژی پرینتر سه بعدی برای من مناسب است؟

این سوال اساسی‌ترین و کلیدی‌ترین سوالی است که در شروع فرآیند خرید پرینتر سه بعدی باید از خودمان بپرسیم.

همانطور که اشاره شد زیرتکنولوژی‌های پرینترهای سه بعدی می‌توانند بسیار متفاوت باشند. طبیعتاً هرچقد که زیرتکنولوژی یک پرینتر سه بعدی با یک پرینتر سه بعدی دیگر تفاوت بیشتری داشته باشد، معیارهای انتخاب آن و پارامترهایی که باید در خرید هرکدام در نظر بگیریم هم تغییر خواهد کرد.

به عنوان نمونه، میانگین قیمت پرینترهای سه بعدی SLS می‌تواند ده‌ها برابر میانگین قیمت پرینترهای سه بعدی FDM باشد. پس اگر در مقایسه‌ی یک پرینتر SLS با یک پرینتر FDM، تنها قیمت را در نظر بگیریم، در ارزیابی دچار خطای چشمگیری خواهیم شد.

به همین دلیل زیرتکنولوژی‌های پرینت سه بعدی و پارامترهای اختصاصی را در ادامه‌ی همین سوال پاسخ خواهیم داد. آن دسته از مشخصه‌های پرینترهای سه بعدی که در همه‌ی زیرتکنولوژی‌های آن مشترک است را در قالب سوال‌هایی مجزا بررسی خواهیم کرد.

 

سوال ۱.۱. آیا نیاز به خرید پرینتر سه بعدی FDM دارم؟

پرینتر سه بعدی FDM که در بازار با نام‌های FFF و یا PJP هم یافت می‌شود، متداول‌ترین زیرتکنولوژی پرینترهای سه بعدی است. این زیرتکنولوژی به خاطر ساختارش دارای پیچیدگی کمتر و قیمت پایین‌تری است. همه‌ی مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی FDM از نوع ترموپلاستیک‌ها و یا مشتقات آن‌ها هستند. متداول‌ترین ترموپلاستیک‌های مورد استفاده در این پرینترها، PLA و ABS است. پلاستیک‌های مورد استفاده در یک پرینتر سه بعدی FDM باید به صورت فیلامنت(رشته‌هایی بلند با مقطع دایره‌ای) باشد. در خرید یک پرینتر سه بعدی FDM هم باید به نکات زیادی اشاره کرد تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

 

خرید کیت پرینتر سه بعدی FDM یا خرید پرینتر سه بعدی FDM اسمبل شده؟

از سال 2009 که حق امتیاز پرینتر سه بعدی FDM به پایان رسید، بسیاری از کمپانی‌های کوچک و بزرگ به تولید این دستگاه‌ها پرداختند. بسیاری از آن‌ها علاوه بر این که این پرینترها را به طور اسمبل شده به فروش می‌رسانند، کیت آن‌ها را هم به بازار عرضه می‌کنند.

اگر تمایل دارید که با جزئیات ساختاری پرینترهای سه بعدی FDM به خوبی آشنا شوید و وقت کافی برای ساخت و آزمون و خطا دارید، می‌توانید کیت این دستگاه‌ها را تهیه کنید. اغلب کمپانی‌های عرضه کننده‌ی کیت این پرینترها، آموزش گام به گام ساخت آن را هم همراه با دستگاه می‌فرستند. همچنین با یک جست‌و‌جوی ساده در اینترنت هم می‌توان به آموزش اسمبل کردن کیت پرینتر سه بعدی FDM دست یافت.

اما اگر نمی‌خواهید برای اسمیل کردن پرینترتان زمان صرف کنید و تنها به خروجی این دستگاه بسنده می‌کنید، خرید پرینتر سه بعدی FDM اسمبل شده را پیشنهاد می‌دهیم.

طبیعی است که کیت پرینتر سه بعدی FDM نسبت به نسخه‌ی اسمبل شده‌ی آن ارزان‌تر است. ولی باید توجه داشته باشید که کیفیت ساخت یک پرینتر سه بعدی FDM اسمبل شده به احتمال زیاد از پرینتری که توسط خودتان اسمبل می‌شود بیشتر است. به این خاطر که کمپانی‌ها تجربه‌ی اسمبل کردن صدها دستگاه پرینتر را دارند و شما تنها در حال آزمون و خطایید!

 

تعداد نازل مورد نیاز؟

در خرید پرینتر سه بعدی FDM باید به تعداد نازل آن هم توجه داشت. اگر تنها نیاز به پرینت سه بعدی قطعات متداول دارید، پرینتر تک-نازله برای شما کافیست! اگر اصرار دارید که ساپورت‌ها با یک فیلامنت متفاوت از قطعه‌ی اصلی چاپ شود و یا تمایل به ساخت یک قطعه با دو جنس و رنگ دارید، خرید پرینتر سه بعدی FDM دو-نازله را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در موارد خاص هم می‌توانید از پرینترهای سه بعدی FDM با تعداد نازل‌های بیشتر استفاده کنید.

 

قطر فیلامنت؟

اغلب فیلامنت‌های موجود در بازار دارای قطرهای ۱.۵ و ۳ میلی‌متر هستند. فیلامنت‌های با قطر ۳ میلی‌متر اغلب برای پرینت سه بعدی قطعات بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سوال ۲.۱. آیا نیاز به خرید پرینتر سه بعدی SLA دارم؟

مکانیزم کلی پرینتر سه بعدی SLA به این صورت است که لیزر را به صورت انتخابی بر روی سطح رزین فوتوپلیمر می‌تابانند. با تاباندن نور لیزر، رزین لایه‌ به‌ لایه جامد می‌شود تا در نهایت به شکل مطلوب ساخته شود.

هرچند این روزها می‌توان پرینترهای سه بعدی SLA ارزان‌قیمت را هم در بازار یافت، ولی به طور کلی میانگین قیمت این دستگاه‌ها بین ۵ تا ۸ برابر پرینترهای سه بعدی FDM است. از طرفی با خرید پرینتر سه بعدی SLA می‌توان انتظار دریافت رزولوشن بالاتر را هم داشت.

به طور کلی می‌توان گفت پرینتر سه بعدی SLA برای کاربردهای همچون جواهرسازی، دندان‌سازی، نمونه‌های مورد استفاده در ریخته‌گری دقیق و کاربردهایی از این دست مناسب‌تر است. از طرف دیگر قیمت بالای دستگاه و همچنین مواد اولیه‌ی آن، نسبت به پرینتر سه بعدی FDM، پرینتر سه بعدی FDM را انتخابی مناسب‌تر برای بسیاری از کاربردها می‌کند.

 

سوال 1.3. آیا نیاز به خرید پرینتر سه بعدی SLS دارم؟

پرینتر سه بعدی SLS که معروف‌ترین عضو پرینترهای سه بعدی بستر-پودری است، از پودر موادی چون پلاستیک، فلز و سرامیک به عنوان ماده‌ی اولیه‌ی فرآیند ساخت استفاده می‌کند. در پرینتر سه بعدی SLS اشعه‌ی لیزر به طور انتخابی به دانه‌های مواد می‌تابد. این دانه‌ها به حالت نیمه‌مذاب در می‌آیند و به دانه‌های پیرامون خود جوش می‌خورند.

یکی از بازرترین ویژگی‌های پرینتر سه بعدی SLS، عدم استفاده از ساپورت است. پس با خرید پرینتر سه بعدی SLS می‌توان حتی به ساختارهای پیچیده‌تری نسبت‌های پرینترهای FDM و SLA دست یافت.

 

سوال ۲. آیا پرینتر سه بعدی گران‌تر، بهتر است؟

اگر بهتر بودن یک پرینتر را تابعی از قیمت، رزولوشن، دقت، کیفیت ساخت، سرعت و چندین پارامتر دیگر در نظر بگیریم، پاسخ کلی این سوال منفی است. به عنوان نمونه برای یک دفتر معماری که از پرینتر سه بعدی برای مدلسازی سازه‌های معماری استفاده می‌کند، پرینتر سه بعدی FDM می‌تواند بهترین گزینه باشد. به این دلیل که نیازی به رزولوشن بالاتر از ۱۰۰ یا ۲۰۰ میکرومتر ندارد و همین میزان رزولوشن را می‌توان با یک پرینتر سه بعدی FDM به دست آورد. ولی برای یک جواهرساز، داستان اندکی تغییر می‌کند. در جواهرسازی با توجه با قیمت بالای فلزات مورد استفاده، ارزش افزوده‌ی ایجاد شده توسط روش‌های ساخت، نسبت به هزینه‌ی مازاد تحمیل شده به واسطه‌ی آن‌ها، کاملاً توجیح اقتصادی دارد. یک جواهرساز ترجیح می‌دهد که به جای خرید یک پرینتر سه بعدی FDM با قیمت ۱۲ میلیون تومان و دست‌یابی به رزولوشن ۱۰۰ میکرون، ۳۵ میلیون تومان هزینه کند و یک پرینتر سه بعدی SLA با رزولوشن ۵۰ میکرون تهیه نماید.

 

سوال ۳. آیا مواد مصرفی پرینتر سه بعدی در انتخاب نوع آن اثرگذار است؟

اغلب زیرتکنولوژی‌های پرینت سه بعدی از یک دسته‌ی خاص از مواد استفاده می‌کنند. به طور کلی مواد مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی را می‌توان از دو دیدگاه دسته‌بندی کرد: جنس و فرم! به عنوان مثال جنس مواد مورد استفاده در یک پرینتر سه بعدی FDM، ترموپلاستیک است و فرم آن فیلامنت! تعداد بسیار کمی از زیرتکنولوژی‌های پرینت سه بعدی، همچون SLS، می‌توانند از جنس‌های متنوعی از مواد استفاده کنند.

حال به پاسخ سوال بالا برمی‌گردیم. اگر می‌خواهید قطعاتتان از جنس پلاستیک باشد، تکنولوژی‌های FDM یا SLS می‌توانند بهترین انتخاب باشند. اگر نیاز دارید از رزین‌ها(رزین‌های ریخته‌گری و غیره) برای ساخت قطعاتتان استفاده شود، SLA یا DLP می‌توانند بهترین انتخاب باشند. اگر می‌خواهید به پرینت سه بعدی فلز بپردازید، زیرتکنولوژی‌های SLS، SLM، DMLS می‌توانند انتخاب‌های شما باشند.

 

سوال ۴. پرینترهای سه بعدی صنعتی در برابر پرینترهای سه بعدی غیرصنعتی! کدام؟

شاید نتوان به وضوح حد فاصل مشخصی بین پرینترهای سه بعدی صنعتی، پرینترهای سه بعدی خانگی، پرینترهای سه بعدی آموزشی و عناوینی از این دست مشخص کرد. می‌توان مهمترین معیار تمیز دادن پرینترهای سه بعدی صنعتی نسبت به پرینترهای سه بعدی غیرصنعتی را کیفیت ساخت آن‌ها دانست. همچنین معمولاً در پرینترهای سه بعدی صنعتی، ویژگی‌هایی تعبیه می‌شود که در پرینترهای خانگی و امثال آن دیده نمی‌شود. به عنوان نمونه پرینترهای سه بعدی صنعتی معمولاً دارای سیستم ادامه‌ی پرینت در شرایط قطع برق هستند. به این معنا که اگر در میانه‌ی فرآیند ساخت برق پرینتر قطع شود، به محض وصل شدن دوباره‌ی برق، پرینترهای سه بعدی صنعتی می‌توانند به پیگیری ادامه‌ی پرینت بپردازند. در برخی از پرینترهای سه بعدی صنعتی هم UPS تعبیه شده است که به محض قطع شدن برق شهری، وارد مدار می‌شود و برق ذخیره شده‌اش را به پرینتر منتقل می‌کند.

دقت کنید که در خرید پرینتر، بابت ویژگی‌هایی(UPS درونی، WIFI و غیره) که ممکن است به درد شما نخورد هزینه نپردازید.

 

سوال ۵. بیشینه‌ی اندازه‌ی ساخت چه میزان باشد؟

بیشینه‌ی اندازه‌ی ساخت یک پرینتر سه بعدی، یعنی ابعاد بزرگترین قطعه‌ای که آن پرینتر می‌تواند بسازد.

 

در مورد FDM

اگر قصد خرید پرینتر سه بعدی FDM دارید، لزومی ندارد که همیشه دستگاه شما قطعات مورد نظرتان را به طور یکپارچه بسازد. به عنوان مثال فرض کنید که بیشینه‌ی اندازه‌ی ساخت دستگاه شما ۲۰*۲۰*۲۰ میلی‌متر است. ممکن است شما در طول یک ماه تنها یک یا دو مرتبه نیاز به پرینت سه بعدی یک قطعه با ابعاد ۲۰*۲۰*۳۰ میلی‌متر داشته باشید. در این حالت کافی است شما قطعه‌ی مورد نظرتان را در یک نرم‌افزار به دو قطعه تقسیم کنید و پس از ساخت دو قطعه‌ی مجزا، آن‌ها را به راحتی با چسب به هم بچسبانید. مطمئن باشید چیزی از کیفیت قطعه‌ی خروجی شما کم نخواهد شد و با این کار در صرف هزینه‌ی اضافی برای خرید پرینتر سه بعدی بزرگتر صرفه‌جویی کرده‌اید.

 

در مورد مابقی زیرتکنولوژی‌ها

در خرید پرینتر سه بعدی SLA و SLS، ملاحظات اشاره شده در بخش قبل اندکی تغییر می‌کند. در این شرایط بهتر است که متناسب با بزرگترین قطعه‌ای که به طور متداول پرینت سه بعدی می‌کنید پرینتر مورد نظرتان را بخرید.

ناگفته نماند که همچنان نباید گزینه‌ی استفاده از خدمات پرینت سه بعدی که توسط شرکت‌های متخصص اراده می‌شود را فراموش کنید. شاید بهتر باشد به جای صرف هزینه‌ی اولیه‌ی اضافه، هر ماه یک یا دو مرتبه کارتان را به متخصص‌ها بسپارید!

 

سوال ۶. آیا برای استفاده از پرینتر سه بعدی نیاز یادگیری نرم‌افزار خاصی است؟

اپراتور پرینتر سه بعدی باید با نحوه‌ی کار با نرم‌افزار اسلایسر پرینتر خودش آشنا باشد. نرم‌افزار اسلایسر، یک واسط بین نرم‌افزار طراحی سه بعدی و پرینتر سه بعدی است. معمولاً کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده‌ی پرینتر سه بعدی، اسلایسرهای اختصاصی خودشان را تولید می‌کنند. به همین دلیل صدها نرم‌افزار اسلایسر وجود دارد که اغلب آن‌ها رایگان و منبع-باز هستند.

اغلب نرم‌افزارهای اسلایسر، رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارند و با صرف زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه قابل یادگیری هستند.

 

سوال ۷. آیا برای استفاده از یک پرینتر سه بعدی، نیاز به مهارت طراحی سه بعدی است؟

خیر! شما می‌توانید بدون داشتن کوچیکترین مهارتی در طراحی سه بعدی، فایل‌های مورد نظرتان را برای پرینت سه بعدی تهیه کنید. پس، داشتن مهارت طراحی سه بعدی معیاری ضروری برای خرید پرینتر سه بعدی نیست.

برای کسی که دارای مهارت طراحی سه بعدی نیست دو راه وجود دارد. راه اول سپردن طراحی به یک طراح و راه دوم استخراج طرح آماده از وبسایت‌های مربوط!

GrabCad, Cult3D, Thingiverse و باقی دوستان!

وبسایت‌هایی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید فایل‌های مناسب برای پرینترهای سه بعدی(اغلب با فرمت STL) را به راحتی دانلود کنید. بسیاری از طرح‌های موجود در این وبسایت‌ها رایگان هستند. همچنین در برخی از این وبسایت‌ها و برای بعضی از طرح‌ها، شما می‌توانید به راحتی و بدون دانش طراحی سه بعدی طرح را اختصاصی‌سازی کنید. به عنوان نمونه شما می‌توانید نامی که بر روی یک پلاک نوشته شده را تغییر دهید و طرح مختص خودتان را دریافت کنید.

 

سوال ۸. آیا خدمات پس از فروش، معیار مهمی در فرآیند خرید پرینتر سه بعدی است؟

بله! در پرینترهای سه بعدی غیرحرفه‌ای احتمالاً دستگاه شما در مدتی یکساله دچار عیب و خرابی خواهد شد. هرچند خرابی‌های ایجاد شده معمولاً کم‌هزینه‌اند ولی بهتر است که به عنوان یک کاربر آماتور درگیر چالش‌های تعمیر دستگاه نشوید!

همچنین معمولاً شرکت‌هایی که خدمات پس از فروش بهتری ارائه می‌دهند، پاسخ‌گویی بهتری هم بعد از فروش محصول دارند. تجربه نشان می‌دهد که افراد آماتوری که اقدام به خرید پرینتر سه بعدی می‌کنند، معمولاً تا مدتی نیاز به مشاوره و همراهی دارند.

در مورد پرینترهای سه بعدی صنعتی و حرفه‌ای؛ معمولاً کمپانی‌های سازنده ادعا می‌کنند که بسیار به ندرت دستگاهایشان دچار خرابی و مشکل می‌شود. ولی شک نکنید که به دردسر و ریسکش نمی‌ارزد! حتماً در خرید پرینترهای سه بعدی صنعتی هم از کیفیت گارانتی محصولتان مطمئن شوید.

 

سوال ۹. نیاز به ساخت قطعاتی با بیش از یک رنگ دارم. چه پرینتری بخرم؟

اجازه دهید مورد به مورد بررسی کنیم.

اگر نیاز به خرید پرینتر سه بعدی تمام رنگی دارید، زیرتکنولوژی‌هایی چون بایندرجت به کارتان خواهد آمد. ولی نکته اینجاست که این پرینترهای سه بعدی، بسیار گران‌قیمت‌اند! اگر برایتان قیمت، معیاری کلیدی نیست که پاسخ سوال را گرفته‌اید. ولی اگر به قیمت هم فکر می‌کنید، می‌توانید یک پرینتر سه بعدی FDM تهیه کنید و با استفاده از رنگ و قلمو دست به کار شوید! نقاشی بر روی پلاستیک‌هایی که در پرینترهای سه بعدی FDM مورد استفاده قرار می‌گیرد اغلب بسیار ساده است.

اگر هم نیاز به استفاده از دو یا سه رنگ در قطعه‌مورد نظرتان دارید، می‌توان با خرید پرینتر سه بعدی FDM دونازله و یا چندنازله به هدفتان دست یابید.


✅پرسش و پاسخ‌های متداول در هنگام خرید چاپگر سه بعدی✅

 

✅ آیا بدون خرید پرینتر سه بعدی هم می‌توان از ظرفیت‌های آن استفاده کرد؟

✔ بله. شما می‌توانید فایل سه بعدی مد نظرتان را به شرکت‌های متخصص در این حوزه بسپارید تا آن را برای شما با استفاده از چاپگرهای سه بعدی حرفه‌ای بسازند. مزیت این کار این است که بدون اینکه هزینه‌ای را برای خرید چاپگر سه بعدی بپردازید و همچنین بدون اینکه دردسرهای آن را متحمل‌ شوید، می‌توانید از مزایای آن با بهترین کیفیت بهره ببرید.

✅ آیا من به خرید پرینتر سه بعدی نیاز دارم؟

✔ ابتدا باید بدانید که در یک سال پیش رو، چند بار نیاز به استفاده از پرینتر سه بعدی شخصیِ خودتان دارید. سپس حدود قیمت تمام قطعاتی که در سال پیش رو خواهید ساخت را از شرکت‌هایی که خدمات پرینت سه بعدی ارائه می‌دهند (همچون سه بعدی دات کام) استعلام کنید. سپس از قیمت پرینتر سه بعدی مورد نظرتان آگاهی پیدا کنید. اگر میزان هزینه‌ای که باید در سال آینده‌ی برای دریافت خدمات پرینت سه بعدی دریافت کنید بیش از نصف قیمت پرینتر سه بعدی مشابه بود، بهتر است که یک پرینتر سه بعدی نیمه‌حرفه‌ای تهیه کنید.

✅ به طور کلی به چه افرادی توصیه می‌شود که اقدام به خرید پرینتر سه بعدی کنند؟

✔ شرکت‌های بزرگ | دانشگاه‌ها | شرکت‌های کوچک تولیدی | شرکت‌های دانش‌بنیان | استارتاپ‌های مرتبط با محصولات فیزیکی | طراحان | دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها | افرادی که می‌خواهند خودشان یا فرزندانشان، آینده را از هم‌اکنون لمس کنند

✅ در خرید چاپگرهای سه بعدی باید به چه پارامترهای توجه کنم؟

✔ زیرتکنولوژی ساخت | محدوده‌ی قیمت | مواد مصرفی | ابعاد قابل ساخت | کیفیت ساخت | کیفیت ساخت خودِ دستگاه | خدمات پس از فروش | خرید از فروشنده‌ی پاسخگو |

✅ چاپگر سه بعدی رزینی بهتر است یا فیلامنتی؟

✔ به طور کلی بهتر و بدتر در این حوزه بی‌معنی است. باید هر چاپگر سه بعدی را با پارامترهای مد نظر خودتان بررسی کنید تا بتوانید دستگاه مورد نظر خودتان را پیدا کنید. به طور کلی برای بعضی از کاربردها چاپگرهای سه بعدی رزینی مناسب‌ترند و برای برخی دیگر چاپگرهای سه بعدی فیلامنتی!

✅ قیمت پرینتر سه بعدی رزینی چقدر است؟

✔ هم‌اکنون در بازار ایران می‌توان پرینترهای سه بعدی رزینی را از قیمت ۱۸ میلیون تومان به بالا خرید. با توجه به نوسانات قیمت در ایران، پیشنهاد می‌شود برای اطلاع از قیمت چاپگرهای سه بعدی رزینی با کارشناسان «سه بعدی دات کام» یا با شماره «۰۹۱۲۰۸۷۷۳۲۱» تماس حاصل فرمایید.

✅ قیمت پرینتر سه بعدی فیلامنتی چقدر است؟

✔ هم‌اکنون می‌توان چاپگرهای سه بعدی فیلامنتی را در ایران از قیمت ۸ میلیون تومان به بالا تهیه کرد. الیته این قیمت برای برندهای معتبر جهانی است که در «سه بعدی دات کام» هم عرضه می‌شوند. برندهای بی نام و نشانی هستند که قیمت‌های کمتری هم دارند. با توجه به نوسانات قیمت در ایران، پیشنهاد می‌شود برای اطلاع از قیمت چاپگرهای سه بعدی فیلامنتی با کارشناسان «سه بعدی دات کام» یا با شماره «۰۹۱۲۰۸۷۷۳۲۱» تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *