Shining 3D EinScan Pro HD

برند: Shining 3D

نوع اسکنر: پرتابل

منبع نور: Structured Light

حداکثر رزولوشن: ۰.۲ میلی‌متر

حداکثر دقت: ۰.۰۴ میلی‌متر

 

3d-scanner-shining3d-einscan-pro-hd-1

قیمت: ۹۵۰۰ دلار

>>> معرفی کامل اسکنر EinScan Pro HD <<<

Shining 3D EinScan Pro 2X 2020

برند: Shining 3D

نوع اسکنر: پرتابل

منبع نور: Structured Light

حداکثر رزولوشن: ۰.۱۶ میلی‌متر

حداکثر دقت: ۰.۰۴ میلی‌متر

 

3d-scanner-shining3d-einscan-2x-2020

قیمت: ۷۵۰۰ دلار (پیش‌سفارش)

>>> معرفی کامل اسکنر EinScan Pro 2X 2020 <<<

Shining 3D EinScan HX

برند: Shining 3D

نوع اسکنر: پرتابل

منبع نور: Laser | Structured Light

حداکثر رزولوشن: ۰.۰۵ میلی‌متر

حداکثر دقت: ۰.۰۴ میلی‌متر

 

3d-scanner-shining3d-einscan-hx-2

قیمت: ۱۶۰۰۰ دلار (پیش‌سفارش)

>>> معرفی کامل اسکنر EinScan HX <<<

Shining 3D EinScan H

برند: Shining 3D

نوع اسکنر: پرتابل

منبع نور: Infrared | Structured Light

حداکثر رزولوشن: ۰.۲۵ میلی‌متر

حداکثر دقت: ۰.۰۵ میلی‌متر

 

3d-scanner-shining3d-einscan-h-1

قیمت: ۶۶۰۰ دلار

>>> معرفی کامل اسکنر EinScan H <<<

Revopoint POP 2

برند: Revopoint

نوع اسکنر: پرتابل

منبع نور: Structured Light

حداکثر رزولوشن: ۰.۱۵ میلی‌متر

حداکثر دقت: ۰.۰۵ میلی‌متر

 

3d-scanner-revopoint-pop-2-1

پیش‌سفارش

Shining 3D Transcan C

برند: Shining 3D

نوع اسکنر: ثابت

منبع نور: Structured Light

حداکثر رزولوشن: ۰.۱۵۴ میلی‌متر

حداکثر دقت: ۰.۰۳۵ میلی‌متر

 

3d-scanner-shining3d-transcan-c

قیمت: ۷۶۰۰ دلار

راهنمای قیمت و خرید اسکنر سه بعدی مناسب برای شما

اغلب افرادی که قصد خرید اسکنرهای سه بعدی صنعتی را دارند اغلب چند سوال را از ما می‌پرسند:

** آیا این اسکنر برای کار ما مناسب است؟

** آیا ابعاد قابل اسکن این اسکنر برای قطعات مورد نظر ما کافی است؟

** رزولوشن فلان اسکنر سه بعدی چقدر است؟

** دقت فلان اسکنر سه بعدی چقدر است؟

** قیمت دستگاه اسکنر سه بعدی قطعات یا قیمت اسکنر ۳ بعدی فلان برند چقدر است؟

و بسیاری دیگر از سوالات مشابه!

به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در اینجا نکاتی که باید پیش از خرید اسکنرهای سه بعدی به آن‌ها توجه کنید اشاره کنیم:

 

این نکات به درد چه کسانی می‌خوره؟

** اگر یک کارگاه چوب و منبط، مبل و صندلی چوبی و هر نوع دست‌ساخته‌ی دیگر چوبی دارید شما مخاطب این نوشته هستید.

** اگر در زمینه‌ی مهندسی معکوس، طراحی و تولید قطعات صنعتی فعال هستید شما یکی از مخاطبان این مقاله هستید.

** اگر در زمینه‌های هنری و مدل‌سازی اشکال پیچیده‌ی مرتبط با آن فعال هستید شما مخاطب لیست بهترین اسکنرهای سه بعدی صنعتی هستید.

** همچنین بسیاری از زمینه‌های دیگر صنعتی وجود دارد که در آن‌ها نیاز به خرید اسکنر سه بعدی صنعتی است. اگر در حوزه‌ای فعال هستید که هنوز استفاده از اسکنرهای سه بعدی در آن رواج نیافته است و نیاز دارید تا برای تشخیص مناسب بودن استفاده از این دستگاه‌ها با یک متخخص مشاوره کنید، می‌توانید سوال خود را در انتهای این مقاله و در قسمت کامنت مطرح کنید تا من در سریع‌ترین زمان شما را راهنمایی کنم.

توجه داشته باشید که لیست زیر با مشورت بسیاری از کارشناسان حرفه‌ای و فعال حوزه‌ی اسکن سه بعدی و مهندسی معکوس تهیه شده است؛ ولی بدیهی است که همه‌ی اسکنرهای سه بعدی خوب موجود در بازار ایران را شامل نمی‌شود.

 

خرید اسکنر سه بعدی صنعتی مناسب | معیارهای خرید چیست؟

ابتدا اجازه دهید در مورد معیار اول که همان موجود بودن در بازار ایران توضیح مختصری بدهم. شاید به ذهن شما برسد که حتی با وجود شرایط موجود در ایران (تحریم، کرونا و هزار و یک مشکل دیگر) خرید و وارد کردن هر نوع اسکنر حرفه‌ای که در بازارهای جهانی موجود است در ایران نیز وجود دارد. این نکته کاملا درست است. خصوصا در مورد شرکت‌های بزرگ و یا شرکت‌های که دستی بر آتش واردات دارند بسیار ساده است که اسکنر سه بعدی مد نظر خودشان را بدون محدودیت در انتخاب، از خارج از کشور خریداری و وارد کشور کنند. ولی به چند دلیل خرید اسکنر و به خصوص اسکنر سه بعدی صنعتی و حرفه‌ای از شرکت‌های متخصص در این حوزه بهترین انتخاب است.

دلایل:

 

بصرفگی قیمت!

با توجه به تجربه و حجم خرید این شرکت‌ها از کمپانی‌های سازنده اسکنر سه بعدی، قیمت تمام شده‌ی خرید از این شرکت‌ها در بیشتر موارد از طی مسیر مستقیم واردات ارزان‌تر خواهد شد.

 

تجربه‌ی کار و دریافت خروجی واقعی از اسکنر صنعتی مورد نظر

بسیاری از شرکت‌های معتبر فروشنده‌ی اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای و صنعتی، دارای بخش ارائه‌ی خدمات اسکن سه بعدی نیز هستند که در آن از اسکنرهای مشابه استفاده می‌کنند. به همین خاطر برای شما این امکان به وجود می‌آید تا پیش از خرید اسکنر سه بعدی حرفه‌ای، با مراجعه‌ی حضوری به کارگاه این شرکت‌ها، با اسکنر مورد نظر خود کار کنید و حتی چند قطعه را هم با همان دستگاه، اسکن سه بعدی کنید و در صورت رضایت از نتیجه‌ی کار اقدام به خرید همان مدل از اسکنر کنید.

آموزش کاربردی استفاده از دستگاه

واضح است که استفاده از اسکنرهایی که برای مقاصد صنعتی و حرفه‌ای طراحی شده‌اند همچون دیگر دستگاه‌های صنعتی حرفه‌ای نیاز به آموزش دارد. راه‌اندازی، کالیبراسیون، قلق‌گیری و نکاتی تجربی بسیاری وجود دارد که نیاز است تا یک اپراتور اسکنر سه بعدی صنعتی از آن‌ها آگاه باشد. طی کردن همه‌ی این مراحل از ابتدا، دست کمی از اختراع دوباره‌ی چرخ ندارد! به همین خاطر، اغلب شرکت‌های معتبر فروش اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای در ایران به طور رایگان این آموزش را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند.

 

گارانتی و خدمات پس از فروش

تصور کنید که اقدام به خرید و واردات یک دستگاه صنعتی ۳۰، ۶۰ و یا ۱۰۰ میلیونی کرده‌اید و پس از ۶ ماه با خرابی آن مواجه شده‌اید. اولین سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه از گارانتی این محصول استفاده کنم!

از طرف دیگری استفاده از گارانتی این محصولات نیازمند ارسال آن‌ها به کشورهایی همچون چین، آلمان و آمریکا است که پروسه‌ای زمان‌بر و هزینه‌بر دارد. شرکت‌های حرفه‌ای واردکننده و فروشنده‌ی اسکنرهای صنعتی در مواردی که خرابی اسکنر اساسی نباشد می‌توانند در تعمیر فوری و رایگان آن به شما کمک کنند.

 

مشاوره‌ی عملی و تجربی

برای مقایسه و تشخیص مناسب‌ترین اسکنر سه بعدی صنعتی به طور کلی از ۳ روش می‌توان استفاده کرد.

روش اول این است که به مطالعه‌ی ویژگی‌های فنی هر کدام از این دستگاه‌ها بپردازید و سپس متناسب با دانش فنی و نیاز خود اقدام به مقایسه‌ی آن‌ها کنید.

روش دوم این است که مقالات موجود در وبسایت‌های تخصصی خارجی و داخلی که اقدام به مقایسه‌ی اسکنرهای سه بعدی کرده‌اند را مطالعه کنید.

روش سوم هم مشورت با متخصصان این حوزه است.

> مشکل روش اول در این است که بسیار از افرادی که قصد خرید اسکنر سه بعدی را دارند، از دانش فنی کافی در این حوزه برخودار نیستند. از طرفی اغلب اطلاعاتی که از اسکنرهای سه بعدی در وبسایت‌های معرفی محصول موجود است محدود به دیتاهای نامی و کاتالوگی شرکت سازنده‌ی اسکنر است.

>> مشکل روش دوم در این است که اغلب مجله‌های آنلاینی که به مقایسه‌ی اسکنرها می‌پردازند هم تنها از اطلاعات نامی استفاده می‌کنند. حتی مجله‌هایی قدرتمندی همچون All3DP هم که در تهیه‌ی اینگونه از لیست‌ها مدعی نظرسنجی از کارشناسان هستند، تنها برای برندهای معروف از اطلاعات تجربی و عملی استفاده می‌کنند. از طرف دیگر بسیاری از این لیست‌ها دارای اسپانسر هستند (که این اسپانسرها خود شرکت‌های سازنده‌ی اسکنر سه بعدی هستند) و همین موضوع اعتمادپذیری این رده‌بندی‌ها را کم می‌کند.

>>> مشکل روش سوم هم در این است که تنوع محصول فروشندگان داخلی اسکنرهای سه بعدی کم است. با یادآوری مثل قدیمی «هیچ ماست‌بندی نمی‌گوید که: ماست من ترش است» می‌توان به این نتیجه‌ رسید که نظرات این کارشناسان هم می‌تواند عمدا و یا سهوا دچار مصادره به مطلوب شود. به همین خاطر نظرات و مقالات مرتبط با این دسته از افراد و شرکت‌ها هم (همچون همین مقاله‌ای که در حال مطالعه‌ی آن هستید!) نمی‌تواند به طور کامل قابل اعتماد باشد.

و اما راه حل چیست؟

بهترین روش برای پیدا کردن مناسب‌ترین اسکنر سه بعدی صنعتی و حرفه‌ای استفاده از هر سه روش بالا و به طور همزمان است.

استفاده بهینه از محدودیت‌ها

یک نکته‌ی مهم را فراموش نکنید. هیچکدام از شرکت‌های واردکننده و فروشنده‌ی اسکنر سه بعدی در ایران با شرکت‌های تولیدکننده‌ی آن‌ها عقد اخوت نبسته‌اند! با توجه به اینکه این صنعت یک حوزه‌ی خاص و از جنس B2B است، واردکنندگان و فروشندگان اسکنرهای سه بعدی صنعتی این ریسک را نمی‌کنند تا برای اندکی حاشیه‌ی سود بالاتر، محصولی بدون اسم و رسم را بفروشند. به همین خاطر اغلب فروشندگان اسکنرهای سه بعدی حرفه‌ای، پیش از آن که اقدام به واردات و فروش آن کنند، با وسواسی چند برابر و از نگاه یک متخصص اقدام به انتخاب مدل‌های اسکنر می‌کنند. پس شرایط بازار این حوزه را با بازارهایی همچون پوشاک و حتی لوازم جانبی موبایل اشتباه نگیرید. اغلب اسکنرهای سه بعدی وارداتی در ایران از شاخص‌ترین برندهای جهانی و پرطرفدارترین مدل‌های روز دنیا هستند.

  • کاربرد مورد نظر برای آن اسکنر سه بعدی
  • دقت و رزولوشن دستگاه
  • ابعاد قطعه مورد نظر برای اسکن
  • رنگی بودن یا نبودن خروجی
  • قیمت اسکنر سه بعدی

قیمت اسکنر سه بعدی متناسب می‌تواند از ۵۰ تا چند صد میلیون تومان تغییر کند.

متناسب با کاربرد مورد نظر و هزینه در نظر گرفته شده، بهترین انتخاب می‌تواند متفاوت باشد. در حال حاضر مدل‌های مختلفی از برندهای «شاینینگ»،«تانک‌تری‌دی»، «رووپوینت» و «کریلیتی» در بازار موجود است که هر کدام از آن‌ها برای متناسب با قیمتی که دارند برای کاربرد خاصی توصیه می‌شوند.