پرینتر سه‌بعدی

پرینترهای سه بعدی ارزان | مروری بر بهترین چاپگرهای سه بعدی ارزان 2022

3bowdi.com - پرینترهای سه بعدی ارزان

دموکراتیزه شدن چاپ سه بعدی منجر به افزایش چشمگیری در تولید پرینترهای سه بعدی شد. از این رو با افزایش تعداد دستگاه‌های موجود در بازار، رقابت بر سر قیمت بالا گرفت. تا همین چند سال پیش، امکان خرید پرینترهای سه بعدی به راحتی مقدور نبود و حتی برای پیش‌خرید آن باید مبالغ بالایی پرداخت می‌شد. اما در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری تهیه‌ی پرینتر سه بعدی ارزان و رومیزی به آسانی فراهم است. 

همیشه این طور نیست که کاهش قیمت با کاهش کیفیت و دقت چاپ همراه باشد. یعنی به طور قطع نمی‌توان گفت که یک چاپگر سه بعدی ۱۰۰۰ دلاری ۵ برابر بهتر از یک چاپگر سه بعدی ۲۰۰ دلاری چاپ می‌کند. در اکثر مواقع این هزینه‌ی اضافی صرف کیفیت قطعات دستگاه (و در نتیجه افزایش طول عمر و سهولت تعویض آن)، پشتیبانی، توسعه و پیچیدگی سخت‌افزاری آن می‌شود. از همه‌ی این‌ها که بگذریم فرآیند خرید هرچقدر هم اقتصادی و مقرون‌به صرفه، عموما دلهر‌ه‌آور است خصوصا اگر پای خرید دستگاه‌ها و تجهیزات تکنولوژیکی در میان باشد. چه چاپگری باید تهیه کنیم؟ چقدر باید بپردازیم؟ آیا پرینتر سه بعدی مبتنی بر رزین تهیه کنیم یا پرینتر مبتنی بر فیلامنت؟ و بسیاری دیگر از این قبیل سوالات… از این رو توصیه می‌کنیم قبل از اینکه اقدام به خرید هرگونه پرینتر سه بعدی نمایید راهنمای زیر را با دقت بخوانید.

 

»»» راهنمای حرفه‌ای خرید پرینتر سه بعدی

 

در مطلب پیش‌رو قصد داریم تعدادی از پرینترهای سه بعدی ارزان (البته نسبت به دیگر چاپگرهای سه بعدی حرفه‌ای و رده‌بالای موجود در بازار) را معرفی کنیم. اما از آنجا که پرینترهای سه بعدی ارزان‌قیمت عموما از فناوری‌های FDM و SLA استفاده می‌کنند، بیایید قبل از اینکه به معرفی این پرینترها بپردازیم بحث را با رزین در مقابل فیلامنت شروع کنیم.

نخستین معیاری که باید به آن توجه نمود این است که بین چاپگر سه بعدی رزینی و FDM کدام را انتخاب کنیم؟

چاپگرهای رزینی به افرادی توصیه می‌شود که می‌خواهند اشیا کوچک اما با جزئیات دقیق بسازند مانند گیمرهای میناتوری. این نوع چاپگرها، کیفیت و دقت چاپ استثنایی رقم می‌زنند اما عموما نیاز به پردازش‌های پس از چاپ دارند.

در مقابل چاپگرهای فیلامنتی به کسانی توصیه می‌شود که می‌خواهند چیزی بسازند که بیشتر نیاز‌های عملکردی خاصی را برآورده می‌کند تا اینکه جنبه‌ی نمایش داشته باشند. ضمن اینکه امکان ساخت اجسام بزرگتر‌ با آن‌‌ها فراهم است.

قبل از آنکه لیست این پرینترهای سه بعدی ارزان را ارائه دهیم ابتدا برای آن دسته از افرادی که می‌پرسند ‌‌می‌خواهم بلافاصله چاپگر سه بعدی بخرم، چه چیزی را توصیه می‌کنید؟ موارد زیر با اطمینان بیشتری پیشنهاد می‌شود:

 

پرینترهای سه بعدی ارزان [نقاط قوت و ضعف]

+Original Prusa MINI

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی +Original Prusa MINI

 

چاپگر سه بعدی +MINI با ابعاد ساخت ۱۸۰ * ۱۸۰ * ۱۸۰ میلی‌متر (چیزی در حدود ۷ اینچ)، اگرچه حجم ساحت کمی دارد اما یکی از پرطرفدارترین چاپگرهاست. فناوری مورد استفاده در آن FDM است. اگر می‌خواهید تجربه‌ای بدون دردسر داشته باشید این چاپگر با کارایی بالا و قیمتی مقرون به صرفه، گزینه‌ی خوبی برای شروع سفر پرینت سه بعدی‌تان خواهد بود.

نقاط قوت

 • کیفیت چاپ بالا
 • اسلایسر اختصاصی
 • کالیبراسیون بستر

 

نقاط ضعف

 • حجم ساخت پایین

 

Elegoo Mars 3

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Elegoo Mars 3

 

برای کسانی که خواهان چاپ کوچک اما با جزئیات بالا هستند، این چاپگر رزینی گزینه‌ی مطلوبی است. Mars 3 از منبع نور تک‌رنگ 4k LED استفاده می‌کند. 

نقاط قوت

 • وضوح چاپ بالا
 • صفحه نمایش تک‌رنگ
 • کیفیت یکنواخت چاپ روی بستر

 

نقاط ضعف

 • حجم ساخت پایین

 

Anycubic Photon Mono X

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Anycubic Photon Mono X

 

چاپگر رزینی از نمایشگر LCD با وضوح و نور بالا استفاده می‌کند که منجر به چاپ سریع‌ و تمیز می‌شود. ابعاد صفحه‌ی ساخت این پرینتر بزرگ‌ بوده که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید مدل‌های بزرگتری بسازید.

 

»»»  Anycubic Photon Mono X

 

نقاط قوت

 • حجم ساخت بزرگ
 • صفحه نمایش تک‌رنگ
 • وضوح عالی

نقاط ضعف

 • اسلایسر فوتون اختصاصی

Elegoo و Anycubic هر دو چاپگرهای باکیفیتی هستند. برای انتخاب میان این دو گزینه فقط باید تعیین کنید که می‌خواهید از چه اسلایسری به منظور برش استفاده کنید.

 

Elegoo Neptune 2

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Elegoo Neptune 2

 

 

 

Neptune 2 همه‌ی آن چیزی که Creality Ender 3 دارد را با قیمتی ارزان‌‌تر و چاپی نرم‌تر ارائه می‌دهد. ابعاد ساخت این پرینتر ۲۲۰ * ۲۲۰ * ۲۵۰ میلی‌متر است. این پرینتر سه بعدی تحت فناوری FDM کار می‌کند.

نقاط قوت

 • کیفیت چاپ خوب
 • سنسور تخلیه فیلامنت

نقاط ضعف

 • کالیبراسیون دستی

 

در ادامه به معرفی باقی پرینترهای سه بعدی ارزان‌ موجود در بازار که در ۴ محدوده‌ی قیمتی (۲۰۰، ۳۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلار) قرار می‌گیرد می‌پردازیم.

 

بهترین پرینتر سه بعدی زیر ۲۰۰ دلار

Voxelab Aquila

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Voxelab Aquila

 

زمانی که Voxelab Aquila به بازار عرضه شد Creality Ender 3 را به حاشیه راند. قیمت این چاپگر نسبت به کارایی‌ها و تجربه‌ی چاپ بالایی که ارائه می‌دهد بسیار مقرون به صرفه است. کاربری راحت این پرینتر موجب شده تا به لحاظ عملکردی گزینه‌ی مطلوبی هم برای متخصصان و هم برای مبتدیان باشد.

 

بهترین چاپگر سه بعدی زیر ۳۰۰ دلار

Creality Ender 3 Pro

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Creality Ender 3 Pro

 

کریالیتی با فروش پرینترهای سه بعدی ارزان‌قیمت با کیفیت ساخت معقول، شهرت بسیاری پیدا کرده است. این پرینتر سه بعدی مجهز به یک صفحه ساخت قابل جابجایی با یک تخت چاپ گرم  است که می‌تواند چسبندگی سطح را بهبود بخشد.

 

»»» Creality Ender 3 Pro

 

Anycubic kobra

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Anycubic kobra

 

این چاپگر سه بعدی تعادل ظریفی را بین هزینه‌ی کم و ویژگی‌های پیشرفته و امکاناتی که معمولا در این رنج قیمت یافت نمی‌شود، برقرار می‌کند. ابعاد صفحه ساخت این چاپگر ۲۲۲ * ۲۲۲ * ۲۵۲ میلی‌متر است که برای پرینت‌های سه بعدی متوسط گزینه‌ی مناسبی است. کاربری آسان، جداسازی راحت قطعات و اکسترودر از دیگر ویژگی‌های Anycubic Kobra است. 

 

بهترین پرینتر سه بعدی زیر ۵۰۰ دلار

Creality Ender 3 S1

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Creality Ender 3 S1

 

علاوه‌بر حجم ساخت بزرگ و تخت چاپ با قابلیت جابجایی، اکسترودر در این چاپگر سه بعدی امکان بارگیری سریع و آسان فیلامنت را فراهم می‌کند.

 

Flashforge Finder 2.0

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی Flashforge Finder 2.0

 

این چاپگر سه بعدی مبتنی بر FDM، دارای حجم ساختی معادل ۱۴۰ * ۱۴۰ * ۱۴۰ میلی‌متر است. دقتی معادل ۵۰ میکرون دارد و مجهز به سیستم کالیبراسیون خودکار است.

 

بهترین پرینتر سه بعدی زیر ۱۰۰۰ دلار

+ Original Prusa i3 MK3S

 

3bowdi.com - پرینتر سه بعدی + Original Prusa i3 MK3S

 

یک چاپگر سه بعدی رومیزی هوشمند و فوق‌العاده تواناست که با هر محیطی سازگار است. 

 

بهترین پرینتر سه بعدی چیست؟

تفاوت‌های زیادی بین چاپگرهای سه بعدی با قابلیت‌ها و عملکردهای بسیار متفاوت وجود دارد. این چاپگرها همچنان در حال تکامل هستند. بنابراین چاپگری که در سال گذشته در صدر بهترین‌ها قرار داشت بعید است که همچنان در چنین وضعیتی قرار داشته باشد. بنابراین بسته به نیاز، پاسخ این سوال می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

 

چگونه یک پرینتر سه بعدی مناسب انتخاب کنم؟

برای انتخاب یک پرینتر سه بعدی مناسب ابتدا باید روشن کنید که قصد ساختن اجسام سه بعدی کوچک با دقت بالا را دارید یا می‌خواهید برای چاپ اجسام سه بعدی بزرگ اقدام کنید. در حالت اول باید سراغ پرینترهای سه بعدی رزینی و در حالت دوم باید سراغ پرینترهای سه بعدی FDM بروید. سپس تصمیم بگیرید که تا چه اندازه برای خرید پرینتر می‌توانید هزینه کنید.

 

پرسش‌های متداول پیرامون پرینترهای سه بعدی ارزان

 

آیا پرینترهای سه بعدی ارزان، دقت پایینی دارند؟

✔ همیشه این طور نیست که کاهش قیمت با کاهش کیفیت و دقت چاپ همراه باشد. یعنی به طور قطع نمی‌توان گفت که یک چاپگر سه بعدی ۱۰۰۰ دلاری ۵ برابر بهتر از یک چاپگر سه بعدی ۲۰۰ دلاری چاپ می‌کند. در اکثر مواقع این هزینه‌ی اضافی صرف کیفیت قطعات دستگاه (و در نتیجه افزایش طول عمر و سهولت تعویض آن)، پشتیبانی، توسعه و پیچیدگی سخت‌افزاری آن می‌شود.

 

✅ زیرتکنولوژی پرینترهای سه بعدی ارزان چیست؟

✔ FDM و SLA دو فناوری رایج در پرینترهای سه بعدی ارزان‌قیمت است.

 

✅ چند مورد از پرینترهای سه بعدی اقتصادی موجود در بازار را نام ببرید؟

✔ +Original Prusa MINI | Anycubic Photon Mono X | Creality Ender 3 Pro از معروف‌ترین پرینترهای سه بعدی موجود در بازار هستند.

 

✅ چگونه یک پرینتر سه بعدی مناسب انتخاب کنم؟

✔ برای انتخاب یک پرینتر سه بعدی مناسب ابتدا باید روشن کنید که قصد ساختن اجسام سه بعدی کوچک با دقت بالا را دارید یا می‌خواهید برای چاپ اجسام سه بعدی بزرگ اقدام کنید. در حالت اول باید سراغ پرینترهای سه بعدی رزینی و در حالت دوم باید سراغ پرینترهای سه بعدی FDM بروید. سپس تصمیم بگیرید که تا چه اندازه برای خرید پرینتر می‌توانید هزینه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *