پرینتر سه‌بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی دست دوم

پرینتر سه بعدی دست دوم| Used 3d printer| 3bowdi.com

می‌توان گفت دو رویکرد متفاوت برای خرید دستگاه‌های صنعتی و مشخصا پرینتر سه‌بعدی وجود دارد: (۱)» آن‌هایی که اعتقاد دارند باید دستگاه نو خریداری کنند تا بتوانند از مزایایی چون گارانتی محصول و همچنین سلامت آن مطمئن شوند و (۲)» آن‌هایی که فکر می‌کنند معیار اصلی در خرید پرینتر سه‌بعدی قیمت مناسب آن است و اعتقاد دارند اگر هوشمندانه اقدام به خرید پرینتر سه‌بعدی دست دوم کنند می‌توانند با قیمت مناسب بهترین خروجی را به دست آورند.

 

صحبتی کلی در مورد خرید پرینتر سه‌بعدی کارکرده

خرید پرینتر سه‌بعدی دست دوم مثل خرید خودروی دست دوم نیست. شما نمی‌توانید صاحبان قبلی این پرینتر و همچنین میزان کارکرد آن را تشخیص دهید.

ممکن است صاحب قبلی پرینتر، آن را ارتقا داده باشد. افراد مشتاقی هستند که پرینترهایشان را با تغییراتی مثل افزودن اکسترودر دونازله، تغییر صفحه ساخت و یا حتی افزودن سنسور اتمام فیلامنت ارتقا می‌دهند. با اینکار اغلب قابلیت پرینتر سه‌بعدی دست دوم از نسخه‌ی کارخانه‌ای آن بالاتر می‌رود. ولی توجه داشته باشید که اگر هم از زمان گارانتی دستگاه چیزی باقی مانده باشد، با آپگریت کردن آن از بین خواهد رفت.

از خدمات پس از فروش چاپگر سه‌بعدی دست دومِ مورد نظرتان مطمئن شوید. ممکن است که شما اقدام به خرید یک پرینتر دست دوم بسیار تر و تمیز کنید که کارایی بسیار خوبی هم دارد. ولی بعد از مدتی متوجه شوید که یک قطعه‌ی آن دچار مشکل است و باید تعویض شود. در این حالت اگر برند سازنده و یا حتی فروشگاهی که صاحب اولیه دستگاه از آن‌ها خریداری کرد خدمات پس از فروش نداشته باشد، شما دچار مشکل خواهید شد. علاوه بر این در بین سازنده‌های پرینتر سه‌بعدی مرسوم است که برای مدل‌های قدیمی آپگریت‌هایی ارائه کنند و به شما پیشنهاد بدهند که با پرداخت مبلغی قطعات جدید را برای پرینتر خود تهیه و بر روی آن نصب کنید. در این مورد هم خدمات پس از فروش مناسب بسیار به دردتان می‌خورد.

 

در هنگام خرید پرینتر سه‌بعدی دست دوم نکات زیر را بررسی کنید

 

۱. وقتی که دستگاه از برق جدا می‌شود بررسی کنید که آیا می‌توان به راحتی و نرمی هد پرینت یا همان قطعه‌ی متصل به نازل پرینتر سه‌بعدی را با دست جا‌به‌جا می‌شود یا نه.

۲. چارچوب دستگاه را بررسی کنید که آیا هنوز استحکام لازم را دارد یا خیر. همچنین مطمئن شوید که چارچوب دستگاه در اثر ضربه‌ی احتمالی آسیب ندیده باشد.

۳. یک نمونه‌ی کوچک را با همان دستگاه دست دوم مورد نظر پرینت سه‌بعدی کنید. بهترین مدلی که می‌توانید استفاده کنید، مدل معروف 3D Benchy است. این مدل برای تست توانایی پرینترهای سه‌بعدی در انواع پیچیدگی‌ها طراحی شده است. مدل سه‌بعدی آماده به پرینت و فایل STL آن را می‌توانید از اینجا تهیه کنید. همچنین بعد از پرینت سه‌بعدی قطعه‌ی نمونه می‌توانید ابعاد آن را با کولیس اندازه بگیرید و آن ابعاد را با ابعاد مدل اصلی آن مقایسه کنید. با این روش دقت ابعادی دستگاه را هم بررسی کرده‌اید.

مدل سه بعدی پرینت سه بعدی stl قایق 3d benchy

۴. اگر خواستید یک نمونه‌ی تستی را با دستگاه مورد نظر بسازید، سرعت پرینت را تا بالاترین حد تنظیم کنید تا اگر قطعات مکانیکی دستگاه مشکلی دارند مشخص شود.

۵. فیلامنتی که بر روی چاپگر دست دوم مورد نظرتان نصب است را تعویض کنید و یک تست کوچک دیگر انجام دهید. اگر این پرینتر از فیلامنت‌هایی چون ABS و نایلون پشتیبانی می‌کند، سعی کنید با هر کدام از فیلامنت‌هایی که برای شما مهم است هم یک تست پرینت بگیرید.

۶. معمولا نازل پرینترهای سه‌بعدی باید هر چندوقت‌یکبار به دلیل ساییدگی و پارگی‌های کوچک تعویض شود. پس لازم نیست که نازلِ بدون عیب، یکی از معیارهای شما در هنگام خرید پرینتر سه‌بعدی دست دوم باشد. از طرف دیگر، نازل یک قطعه‌ی نسبتا ارزان است. پس اگر تجربه‌ی تعویض نازل چاپگر سه‌بعدی دارید می‌توانید در هنگام خرید، یک نازل نو به همراه خود داشته باشید و در صورت سالم نبودن نازل پرینتر دست دو، آن را با نازل نو تعویض کنید و مطمئن شوید که بقیه‌ی اعضای کلیدی پرینتر درست کار می‌کند.

۷. اگر پرینتر دست دوم مورد نظرتان دارای صفحه‌ی ساخت گرم‌شونده است، دمای آن را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که گرما به طور یکنواخت در سطح صفحه‌ی ساخت پخش شده است.

۸. نکته‌ی آخر هم اینکه سعی کنید از صاحب دستگاه بپرسید که چه تغییراتی بر روی آن داده است. همچنین می‌توانید بپرسید که در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعات باید به کجا مراجعه کنید.

 


 

پرسش و پاسخ درباره خرید پرینتر دست دوم 

 

آیا خرید پرینتر سه‌بعدی دست دوم و کارکرده درست است؟

اگر نکاتی را که در اینجا ذکر کردیم رعایت کنید، یک پرینتر سه‌بعدی دست دوم می‌تواند در هزینه‌ی شما صرفه‌جویی کند. از طرفی اگر گارانتی و سلامت و بدون دردسر بودن دستگاه مد نظرتان است و یا تجربه‌تان با پرینترهای سه‌بعدی بسیار اندک است، خرید پرینتر سه‌بعدی دست کارکرده انتخاب مناسبی برای شما نیست.

قیمت پرینتر سه‌بعدی دست دوم چقدر است؟

قیمت پرینتر دست دوم مشابه پرینترهای سه‌بعدی نو می‌تواند بسیار متنوع باشد. این مبلغ به قیمت مدلِ نوی همان دستگاه، میزان سلامت و همچنین سال تولید آن وابسته است. از طرفی چون پرینت سه‌بعدی یک حوزه‌ی در حال بلوغ است و تولیدکنندگان این دستگاه‌ها هر سال دست به نوآوری‌های زیادی در آن‌ها می‌زنند، باید مطمئن شوید که چاپگر سه‌بعدی دست دومی که قصد خرید آن را دارید خیلی هم از تکنولوژی روز عقب نیفتاده باشد.

در خرید و فروش پرینتر سه‌بعدی دست دو باید به چه قطعاتی در پرینتر توجه کرد؟

بدنه، صفحه‌ی ساخت، مکانیزم حرکتی نازل و خود نازل و همچنین دقت پرینت کلی دستگاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *