پرینتر سه‌بعدی

تاریخچه‌ی اختراع و ساخت اولین پرینترهای سه‌بعدی

تاریخچه ی پرینتر سه بعدی| 3d printer history| 3bowdi.com

هرچند که در بین عموم پرینت سه‌بعدی به عنوان یک تکنولوژی جدید آینده‌نگرانه شناخته می‌شود، ولی در حقیقت بیش از 30 از پیدایش آن می‌گذرد. پس اجازه دهید به طور کوتاه به این سوال پاسخ دهیم که پرینتر سه‌بعدی از چه زمانی شکل گرفت.

 

اولین پرینتر سه بعدی اس‌ال‌ای ۱ - سه بعدی دات کام

 

چارلز هال اولین سازوکار چاپ سه‌بعدی را در سال 1986 به نام خودش ثبت کرد. چارلز هال در پرونده ثبت اختراع خود استریولیتوگرافی را به عنوان یک روش و یک دستگاه برای ساخت قطعات جامد با استفاده از قرار دادن لایه‌های نازک رزین‌های جامدشونده توسط اشعه‌ی فرابنفش تعریف کرد. این اختراع آقای چارلز هال تنها به مواد مایعی اشاره دارد که با تاباندن اشعه‌ی نور مخصوص، به جامد تبدیل می‌شوند. وی به زودی دریافت که روش وی تنها به مایعات خاص محدود نخواهد شد. او این روش را به هر ماده‌ای که توانایی تغییر حالت دادن فیزیکی و جامد شدن داشت گسترش داد. با این کار هارلز هال از بنیان‌گذاران مفهومی شد که امروزه به نام ساخت افزایشی و یا پرینت سه‌بعدی می‌شناسیم.

 

نمودار رشد تاریخچه‌ی پرینترهای سه بعدی - سه بعدی دات کام

 

تا سال 2009 پرینترهای سه‌بعدی به خاطر قیمت بالای آن‌ها اغلب درصنایع استفاده می‌شدند. بعد از این که حق ثبت امتیاز زیرتکنولوژی FDM در این سال منقضی شد، پرینتر سه‌بعدی به شرکت‌های کوچک، دفاتر فنی و حتی مدرسه‌ها و خانه‌ها راه یافت.

به واسطه‌ی پروژه‌ی رپ‌رپ برای ساخت دستگاه خود تکثیرکننده، اولین پرینتر سه‌بعدی دسکتاپ متولد شد. از آن به بعد کمپانی‌های مختلفی به تولید پرینترهای سه‌بعدی پرداختند و قیمت این دستگاه از 200000 هزار دلار به چیزی در حدود 2000 دلار رسید.

امروزه فروش چاپگر سه‌بعدی رشد فزاینده‌ای را تجربه می‌کند. هر سال حق ثبت تعداد بیشتری از زیرتکنولوژی‌های پرینت سه‌بعدی منقضی می‌شود و انتظار می‌رود که روزبه‌روز پرینترهای سه‌بعدی کاراتر و ارزان‌تر راه خود را در همه‌ی بازارها باز کنند.

در حال حاضر در حدود 300000 نفر در جهان مشتری پرینترهای سه‌بعدی هستند و انتظار می‌رود که این عدد در هر سال دو برابر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *