بلاگ سه‌بعدی, پرینتر سه‌بعدی

نرم‌افزار اسلایسر(Slicer) چیست و چه نقشی در پرینت سه بعدی دارد؟

بهترین نرم افزار اسلایسر پرینتر سه بعدی| slicer softwar|3bowdi.com

 

اسلایسر(Slicer) که نر‌م‌افزار اسلایسر هم نامیده می‌شود، یک نر‌م‌افزار کامپیوتری است که در ساخت افزایشی و مشخصاْ پرینت سه بعدی استفاده می‌شود. وظیفه‌ی اسلایسر این است که یک مدل سه بعدی را به دستورالعمل‌های قابل فهم برای پرینتر سه بعدی تبدیل کند.

نرم‌افزار اسلایسر

نرم‌افزار اسلایسر به طور کلی برای همه‌ی زیرتکنولوژی‌های پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسلایسرهای پرینتر سه بعدی به طور کلی مدل سه بعدی را به فرمت STL و یا OBJ دریافت می‌کنند و سپس خروجی را به فرمت g-code به کاربر ارائه می‌دهند.

وظیفه‌ی اصلی اسلایسرها این است که خروجی یک نرم‌افزار طراحی سه بعدی(CAD) را دریافت کنند و آن را به صورت لایه‌به‌لایه برای پرینتر سه بعدی تعریف کنند. به عبارت دیگر نر‌م‌افزار اسلایسر در وهله‌ی اول مدل سه بعدی را به مقاطع دو بعدی تقسیم می‌کند تا پرینتر سه بعدی بتواند این مقاطع را به ترتیب بسازد.

 

دانلود نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی cura simplify3d repetier slic3r netfabb

 

پارامترهای که نرم‌افزار اسلایسر برای یک پرینتر سه بعدی تعریف می‌کند می‌تواند متنوع باشد. نرم‌افزارهای اسلایسر علاوه بر این‌که نحوه‌ی حرکت عملگر پرینتر سه بعدی را تعریف می‌کنند، میزان ماده‌گذاری و دمای نازل، عملکرد فن‌های خنک‌کننده، دمای صفحه‌ی ساخت در پرینترهای سه بعدی اکستروژن ماده و همچنین سرعت ساخت، رزولوشن لایه‌ها، ضخامت دیواره‌ها، میزان توپری ساختارهای درونی قطعه و نوع ساپورت‌گذاری(به جز زیرتکنولوژی‌های که نیاز به ساپورت‌گذاری ندارند) را در همه‌ی پرینترهای سه بعدی معین می‌کنند.


دانلود بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی cura

نرم‌افزارهای اسلایسر زیادی تولید شده است!

امروزه صدها نرم‌افزار اسلایسر وجود دارد. اغلب کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده‌ی پرینتر سه بعدی همزمان با ارائه دستگاه خود، اسلایسر اختصاصی آن را هم به بازار عرضه می‌کنند. در اغلب موارد نرم‌افزارهای اسلایسر موجود، تفاوتی چشمگیری با هم ندارند و تنها هدف از تولید آن‌ها فرآیندهای تبلیغاتی کمپانی‌ها است.

نرم‌افزارهای اسلایسر پرینتر سه بعدی موجود در بازار می‌توانند رایگان و یا پولی باشند. بعضی از این اسلایسرها حتی منبع-باز هستند.

برای این‌که مفهوم نرم‌افزار اسلایسر و کارایی آن بهتر درک شود، در ادامه به چند نمونه از نرم‌افزارهای اسلایسر معروف و پرکاربرد اشاره می‌شود و برخی از ویژگی‌های آن‌ها بررسی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.


نرم‌افزار اسلایسر Cura

 

نرم‌افزار اسلایسر Cura محصول کمپانی بزرگ تولیدکننده‌ی پرینترهای سه بعدی، Ultimaker، است. نرم‌افزار اسلایسر Cura، امروزه یکی از محبوب‌ترین اسلایسرهای موجود در بازار است. این نرم‌افزار اسلایسر کاملاْ رایگان است و شما می‌توانید آخرین نسخه‌ی آن را از وبسایت کمپانی Ultimaker تهیه نمایید:

 

دانلود رایگان نرم‌افزار اسلایسر Cura

 

آخرین نسخه‌ی این نرم افزار اسلایسر، Cura 3.6 است که صفحه‌ی کاربری پیش‌فرض آن را در شکل زیر می‌بینید:

 

دانلود بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی cura

در این نسخه از نرم‌افزار اسلایسر Cura، دست شما برای تغییر بسیاری از پارامترهای پرینت سه بعدی باز است. از رزولوشن لایه‌ها و سرعت پرینت تا تنظیماتی مفصلی از ضخامت دیواره‌های مختلف قطعه!


۷ وبسایت برتر برای دانلود رایگان فایل STL مدل‌های آماده‌ی پرینت سه بعدی

نرم‌افزار اسلایسر Slic3r

 

 

اسلایسر Slic3r یک نرم‌افزار رایگان و منبع-باز است. این نرم‌افزار اسلایسر برای پرینترهای سه بعدی FDM/FFF، SLA و DLP قابل استفاده است. آخرین نسخه‌ی این نرم‌افزار Slic3r 1.3 است که می‌توانید آن را به طور رایگان برای همه‌ی سیستم‌های عامل و از وبسایت سازنده‌ی آن دانلود کنید:

 

دانلود رایگان نرم‌افزار اسلایسر Slic3r

 

در تصویر زیر می‌توانید محیط کاربری نرم‌افزار اسلایسر Slic3r را مشاهده فرمایید:

 

دانلود نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی slic3r

 

پارامترهای قابل تغییر در این نرم‌افزار اسلایسر بسیار گسترده است. از پارامترهای مرتبط به فرآیند پرینت سه بعدی همانند سرعت نازل تا پارامترهای صفحه‌ی ساخت! حتی در نرم‌افزار اسلایسر Slic3r امکان تغییر دستی g-codeها وجود دارد.


نرم‌افزار اسلایسر Simplify3D

دانلود بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی slicer simplify 3d

 

برخلاف دو اسلایسر پیشین، اسلایسر Simplify3D رایگان نیست و ۱۴۹ دلار قیمت دارد. حتی کمپانی سازنده‌ی این نرم‌افزار نسخه‌ی آزمایشی رایگان را برای مدت محدود در اختیار کاربران آن قرار نمی‌دهد و تنها کاربران تا دو هفته فرصت دارند تا در صورت عدم رضایت از این نرم‌افزار اسلایسر، هزینه‌ی پرداخت‌شده‌ی خود را پس بگیرد.

هرچند که اسلایسر Simplify3D قیمت بالایی دارد، ولی توانایی‌هایی چون ساپورت‌گذاری حرفه‌ای، شبیه‌سازی قوی فرآیند پرینت سه بعدی، تحلیل و ویرایش مش‌های قطعه و همچنین کنترل خوب بر پارامترها و فرآیند ساخت، آن را برای بسیاری از مصرف‌کننده‌ها مقرون به صرفه کرده و باعث شده که آن‌ها حاضر شوند برای به‌دست آوردن آن هزینه‌ی نسبتاْ زیادی را متقبل شوند.

آخرین نسخه‌ی ارائه شده از این اسلایسر Simplify3D 4.1 است.

 

دانلود بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی slicer simplify 3d


نرم‌افزار اسلایسر Repetier

دانلود بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی slicer repetier

 

اگر به دنبال یک نرم‌افزار اسلایسر رایگان و قدرتمند هستید، Repetier می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. هرچند که این اسلایسر رایگان است، با پرداخت ۱۰ تا ۲۰ یورو می‌توانید از هدایای کمپانی سازنده‌ی آن برخوردار شوید.

آخرین نسخه‌ی این نرم‌افزار اسلایسر، Repetier 2.1.3، از لینک زیر قابل دریافت است:

دانلود رایگان نرم‌افزار اسلایسر Repetier

محیط کاربری نرم‌افزار اسلایسر Repetier را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده فرمایید:

 

دانلود بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی slicer repetier


نرم‌افزار Netfabb

بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی autodesk netfabb

 

نرم‌افزار Netfabb محصول کمپانی بزرگ Autodesk است. هرچند که Netfabb را نمی‌توان به عنوان یک نرم‌افزار اسلایسر در نظر گرفت، ولی به خاطر توانایی آن در تولید ساپورت‌های متنوع و همچنین برخی توانایی‌های مشترک با نرم‌افزارهای اسلایسر، در این نوشته به آن اشاره می‌کنیم.

کمپانی Autodesk یکی از پیشروترین کمپانی‌ها در زمینه‌ی توسعه‌ی نرم‌افزاری و راه حل‌های نوین در حوزه‌ی Additive Manufacturing است. این کمپانی سعی در این دارد تا از تمام ظرفیت‌های پرینترهای سه بعدی استفاده کند. به همین خاطر در سال‌های اخیر چند نرم‌افزار جدید را به طور اختصاصی برای ساخت و تولید توسط پرینترهای سه بعدی طراحی و به بازار عرضه کرده است.

 

بهترین نرم‌افراز اسلایسر پرینتر سه بعدی autodesk netfabb

 

یکی از این نرم‌افزارها، Netfabb است که تخصص آن در زمینه‌ی بهینه‌سازی فرآیند ساخت با پرینترهای سه بعدی است. بعد از رونمایی از این نرم‌افزار، کاربران حرفه‌ای پرینترهای سه بعدی بسیار از آن استقبال کرده‌اند و به همین خاطر چندین نسخه‌ی مختلف از این نرم افزار موجود است تا هرکس متناسب با کاربری خودش بتواند نسخه‌ی مطلوبش را دریافت کند. همچنین این نرم افزار توانایی شبیه‌سازی فرآیند پرینت سه بعدی را به طور حرفه‌ای دارا است.


خدمات پرینت سه بعدی – چگونه بدون خرید پرینتر سه بعدی از مزایای آن بهره‌مند شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *