در حال نمایش 4 نتیجه

نمایش 9 24 36

خرید پرینتر سه‌بعدی طلا و جواهر +‌ راهنمای انتخاب و کاربرد

پرینت سه‌بعدی در آغاز با هدف ایجاد نمونه‌های اولیه پا به عرصه گذاشت. دامنه‌ی این تکنولوژی با گذشت زمان، افزایش تقاضا، خلاقیت و قدرت تطابق بالای آن، گسترش یافت و پرینت سه‌بعدی جواهرات روی کار آمد. این فناوری یکی از مقرون به صرفه‌ترین انتخاب‌ها برای کارآفرینان و صنایعی‌ست که در پی آشکارسازی پتانسیل واقعی تکنولوژی هستند. راه‌اندازی یک کسب‌وکار مبتنی بر فناوری پرینت سه‌بعدی تا سال‌های زیادی مانند یک رویا به نظر می‌رسید اما امروزه می‌بینیم که پرینترهای سه‌بعدی حتی به فروشگاههای کوچک هم راه پیدا کرده و برای کسب حداکثر سود مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله صنایعی که تکنولوژی چاپ سه‌بعدی در آن با استقبال زیادی روبروست صنعت طلا و جواهرسازی است.

Wax 3D print and final jewelry | پرینت سه بعدی موم و ساخت جواهر| 3bowdi.com

پرینتر سه‌بعدی طلا، صنعت جواهرسازی را متحول ساخت. طوری که با دیجیتالی شدن صنعت طلا و جواهرسازی پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۶ ارزش آن به ۵.۵ میلیارد دلار برسد.

ساخت جواهرات به شیوه‌ٔ سنتی هرچند بسیار دقیق، اما فرایندی زمان‌بر بوده و مهارت و تخصص فوق‌العاده‌ای می‌طلبد. از این رو جواهرسازان همیشه در پی کشف راه‌‌حل‌های آسان برای تولید جواهرات بودند. ساخت افزایشی و ‌پرینت سه‌بعدی به عنوان یکی از گزینه‌‌های جذاب ساخت و تولید، کمک شایانی به فعالان این حوزه نموده است.

گزینه‌های زیادی در بازار برای خرید پرینتر سه‌بعدی وجود دارد با این حال انتخاب بهترین پرینتر سه‌بعدی کار سختی است. چاپگرهای سه‌بعدی رزینی که از رزین موم ریخته‌گری برای ساخت طلا و جواهر استفاده می‌کنند مناسب‌ترین گزینه برای این کار هستند.

قبل از اینکه به معرفی و بررسی بهترین پرینترهای سه‌بعدی صنعت جواهرات بپردازیم، کمی از مزایای ورود آن به این حوزه را یادآور می‌شویم:

لازم است این نکته را بدانیم که وقتی صحبت از پرینت سه‌بعدی طلا می‌شود، منظور پرینت سه‌بعدی مستقیم جواهرات با فلزات گران‌بها نیست. اگرچه این فناوری به سرعت در حال پیشرفت است و در آینده‌ای نه چندان دور قطعا امکان‌پذیر است اما اکثر جواهرسازان از پرینترهای سه‌بعدی به این روش استفاده نمی‌کنند زیرا صرفه‌ی اقتصادی لازم را ندارد.

از این رو طلاسازان از پرینترهای سه‌بعدی برای چاپ مدل‌ها یا الگوهای مومی در ترکیب با ریخته‌گری دقیق استفاده می‌کنند. در این روش یک مدل مومی در یک محفظه‌ی گچ مانند محصور می‌شود و پس از سخت شدن، گرم می‌شود تا موم ذوب شود. سپس قالب با فلزات گران‌بهای مذاب پر می‌شود.

جواهرسازان دیجیتالی بر خلاف جواهرسازان سنتی که ساخت جواهرات را با یک طرح روی کاغذ شروع می‌کنند، طرح‌های خود را در نرم‌افزارهای دیجیتالی مانند Mudbox، RhinoGold Basic و SketchUp در قالب فایل CAD ایجاد می‌کنند.

کاربردها و مزایای استفاده از پرینتر سه‌بعدی در طلاسازی و جواهرسازی

ساخت جواهرات همیشه بازار بزرگی بوده و همچنان که مسیر توسعه‌ی خود را طی می‌کند، فضا را برای تسخیر فناوری‌‌های جدید هم باز می‌کند. اگرچه روش‌های سنتی برای ساخت جواهرات هنوز هم بیشترین درصد تجارت در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهند اما نیاز به خدمات بهتر و طراحی‌‌های سریع‌تر، چاره‌ای جز انطباق با تقاضای روز‌افزون برای این صنعت باقی نگذاشته است. با گذشت زمان تعداد بیشتری از طراحان صنعت طلا و جواهر به پرینت سه‌بعدی روی آوردند.

بزرگترین مزیت بکارگیری پرینت سه‌بعدی این است که فرآیند تولید را آسان نموده و پس از تولید فایل STL دیگر نیازی به پیگیری طراحان در قسمت نهایی نیست. بین جواهرات طراحی شده با یک فایل STL هیچ تفاوتی وجود ندارد ولی میان جواهراتی که به صورت دست‌ساز تهیه می‌شوند همیشه تفاوت‌‌هایی وجود دارد.

امکان ایجاد طرح‌های پیچیده

ساخت جواهرات با هندسه‌های پیچیده به روش سنتی با چالش‌های زیادی روبروست. در صورتی که استفاده از تکنولوژی پرینت سه‌بعدی هیچ مانع و محدودیتی در تولید جواهرات ایجاد نمی‌کند و می‌توان با آن طرح‌های پیچیده‌ای که عملا با روش سنتی امکان‌پذیر نیست را به راحتی تولید کرد.

امکان چاپ چند نمونه در یک زمان و تولید انبوه

با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی می‌توان چندین طرح را به طور همزمان چاپ کرد.

اصلاح و تغییر مدل در هر زمان

با نهایی شدن فایل CAD، دیگر برای تغییرات جزئی نیاز به ایجاد فایل جدید نیست و می‌توان تغییرات را در همان فایل اولیه اعمال کرد.

امکان تعمیر و بازتولید طرح‌های قدیمی

می‌توان جواهرات قدیمی شکسته را با استفاده از اسکنر سه‌بعدی، اسکن کرد و فایل دیجیتال خود را بازسازی نمود و برای ساخت به پرینتر سه‌بعدی سپرد.

صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت تولید

بسیاری از مشتریان، هفته‌‌ها برای خرید طرح‌های منتخب خود منتظر می‌مانند و نمی‌دانند که صنعت با چه سرعتی در حال رشد است. و همیشه کسانی که توانستند در اولین فرصت خدمات خود را به مشتریان ارائه دهند برنده‌ی بازی بودند.

مدل‌سازی آسان و سریع پروتوتایپ‌ها

بدون اتلاف وقت و مواد می‌توان نمونه‌های اولیه را به راحتی با پرینت سه‌بعدی ایجاد کرد. کافی‌ست به تغییرات احتمالی که ممکن است پس از آماده شدن نمونه اولیه نیاز داشته باشید فکر کنید. با روش‌های سنتی باید هر مرحله را از ابتدا طی کنید. در صورتی که با پرینت سه‌بعدی فقط کافی‌ست تغییراتی در فایل CAD ایجاد نمایید. بنابراین ارزان و مقرون‌به‌صرفه است و نیاز به صرف ساعات کاری اضافه برای آن نیست. 

تست مدل‌های ساخته شده برای ارزیابی

ساخت نمونه‌های اولیهٔ طرح‌های جواهرات با پرینتر سه‌بعدی، در مراحل ابتدایی تولید نه تنها باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود بلکه نقص‌های احتمالی طراحی را هم نمایش می‌دهد.

کاهش هزینه‌های مصرفی

حجم مادهٔ مصرفی با این روش بسیار کم بوده، بنابراین می‌توان تا حد زیادی در هزینهٔ مصرفی صرفه‌جویی کرد.

سفارشی‌سازی محصول

پرینترهای سه‌بعدی با کارایی بالا به جواهرساز کمک می‌کند تا سریعا به تقاضای سفارشی مشتری پاسخ دهد. این مزیت موجب شده بازاری پیشرفته همچون جواهرات، به تصرف این تکنولوژی درآید.

design unique shapes for jewlry 3d printed| طراحی‌های پیچیده با پرینتر سه بعدی طلا| 3bowdi.com

 

نکات ضروری در حین خرید پرینتر سه‌بعدی طلا و جواهر

  • فناوری به‌کاررفته: مهم‌ترین نکته در انتخاب چاپگر، آگاهی از تکنولوژی بکار رفته در آن است. جواهرسازان غالبا از چاپگرهای SLA یا DLP مبتنی بر رزین به دلیل رزولوشن بالا و دسترسی به رزین مومی استفاده می‌کنند.
  • رزولوشن پرینتر سه‌بعدی: نکته‌ی دیگر هنگام خرید پرینتر سه‌بعدی طلا، رزولوشن آن است. هرچه یک چاپگر بتواند جزئیات بیشتری را چاپ کند برای جواهرسازی گزینه‌ی مناسب‌تری است.
  • سرعت چاپ: هرچند که استفاده از پرینترهای سه‌بعدی در جواهرسازی سرعت کل فرآیند تولید را افزایش می‌دهد، ولی سرعت ساخت در یک پرینتر سه‌بعدی آنقدرها هم زیاد نیست. به همین دلیل توجه به سرعت فرآیند ساخت در پرینترهای سه‌بعدی طلاسازی اهمیت دارد.
  • سازگاری با مواد: سعی کنید از چاپگری استفاده کنید که محدود به استفاده از یک ماده نیست و طیف وسیعی از مواد را می‌توان با آن به چاپ رساند.
  • قیمت پرینتر سه‌بعدی: هنگام خرید نه تنها قیمت پرینتر سه‌بعدی، بلکه هزینه‌ی نگهداری و مواد آن را نیز باید در نظر داشت.

  jewelry from 3d printing| ساخت جواهرات با پرینتر سه بعدی| 3bowdi.com

   

دلایل عدم تمایل به استفاده از پرینتر سه‌بعدی جواهرات

عدم لمس با دست

جواهرسازی به عنوان یکی از مشاغل پرطرفدار از ادوار گذشته همراه بشر بوده و جواهرسازان احساس می‌کنند که استفاده از پرینت سه‌بعدی در فرایند تولید، امکان لمس جواهر و طلا از بین می‌برد. آن دسته از فلزاتی که قرار است برای ساخت جواهرات حکاکی شوند به شدت به مهارت‌‌های دست‌ورزی جواهرساز وابسته است که با روی کار آمدن پرینترهای سه‌بعدی، امتیاز استفاده از دست از بین می‌رود. 

نیاز به دانش فنی کار با دستگاه

به‌کارگیری تکنیک چاپ سه‌بعدی دانش خاص خود را می‌طلبد. از این رو یادگیری نحوه‌ی کار با چاپگر سه‌بعدی قبل از پرداختن به آن ضروری است. برای کسب حداکثر سود از این فناوری، باید محدودیت‌ها و روش‌های جبران این چالش‌ها را درک کرد. ناگفته نماند که چنین چالش‌هایی موجب می‌شود تا بسیاری از طراحان جواهرات از ایده‌‌ی استفاده از پرینترهای سه‌بعدی غافل شوند.

هزینه‌ی راه‌اندازی اولیه

هزینه‌ی راه‌اندازی اولیه‌ی پرینترهای سه‌بعدی و ترس از اینکه آیا راه‌اندازی اولیه جواب می‌دهد یا خیر منجر شده تا جواهرسازان به سبک قدیمی تولید جواهرات پایبند باشند.

ضعف در کار با مدل‌های سه‌بعدی نرم‌افزاری

بسیاری از طلاسازان و جواهرسازان حرفه‌ای توانایی استفادهٔ روان از نرم‌افزارهای طراحی سه‌بعدی طلا و جواهرات را نداشته باشند. به همین دلیل علاقه‌ای به استفاده از روش‌های جدید تولید دیجیتال با پرینترهای سه‌بعدی را ندارند.

نحوه‌ی مبارزه با چالش‌های استفاده از پرینتر سه‌بعدی در صنعت طلا و جواهر

علی‌رغم همه‌ی چالش‌های موجود، خبر خوب این است که الهام همیشه از سوی طراح است. در واقع طراحی مدل‌های سه‌بعدی جواهراتی که در نهایت چاپ می‌شوند به دست انسان صورت می‌گیرد، نه یک ماشین، و استفاده از پرینتر سه‌بعدی در واقع راهی برای افزایش سرعت تولید است.

علاوه‌ بر این، برخی از مراحل چاپ و پرداخت پس از آن نیاز به مداخله دستی دارد و هیچ قدمی بدون مداخله‌ی انسان پیش‌ نمی‌رود.

نکته‌ی دیگر، سهولت استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای طراحی‌ست که موجب می‌شود افراد بیشتری در فرایند طراحی مشارکت داشته باشند. گذشته از این‌ها دوره‌های آنلاین و مفیدی برای مبتدیان و کارشناسان، جهت یادگیری کار با انواع پرینترهای سه‌بعدی نیز در دسترس است.

در ادامه مروری بر تمام آنچه که برای پرینت سه‌بعدی جواهرات نیاز است از فلزات مورد استفاده و بهترین نرم‌افزارهای طراحی گرفته تا نحوه‌ی پرینت سه بعدی جواهرات و فرآیندهای پس از آن مانند تکمیل نهایی و جلا دادن قطعات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فلزات مورد استفاده در جواهرسازی

طیف وسیع مواد مورد استفاده در پرینت سه‌بعدی یکی از دلایلی‌ست که استفاده از این فناوری را برای طراحان جواهرات آسان‌تر کرده است. 

متداول‌ترین فلزاتی که در جواهرسازی  به‌کار می‌روند شامل:

برنج

برنج آلیاژی از مس و روی است و از آنجایی که در رنگ‌های متنوع موجود است در بین سازندگان جواهرات محبوب است. فلز برنج را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان در ساخت جواهرات با مواد گران‌قیمت مینیاتورهایی با جزئیات پیچیده، مجسمه یا مدل‌های نمایشی استفاده کرد. استریولیتوگرافی رایج‌‌ترین تکنیک پرینت سه‌بعدی است که می‌توان برای چاپ جواهرات برنجی از آن استفاده کرد.

brass ring 3d printed| انگشتر برنجی پرینت سه بعدی شده| 3bowdi.com

نقره

نقره از جمله فلزات نرمی است که در رنگ‌های مختلف موجود است و چندان بادوام نیست. از این رو برای استفاده از آن و حفظ قابلیت‌‌هایش، در ترکیب با فلزات دیگر به صورت آلیاژ درمی‌آید. نقره طی فرآیند پرداخت درخشان‌تر می‌شود.

silver ring 3d printed| انگشتر نقره پرینت سه بعدی شده| 3bowdi.com

طلا

یکی از فلزات مورد استفاده در طراحی جواهرات، طلاست. طلا فلزی بسیار محبوب است و البته  قیمت بالاتری نسبت به جواهراتی که با نقره یا فلزات دیگر طراحی می‌شوند دارد. طلا نیز مانند نقره نرم بوده و استحکام کمی دارد به همین دلیل برای ساخت جواهرات آن را به صورت آلیاژ در می‌آورند.

gold ring 3d printed| انگشتر طلا پرینت سه بعدی شده| 3bowdi.com

برنز

برنز نیز همانند برنج آلیاژی‌ست که عمدتا از مس ساخته می‌شود اما قوی‌تر از سایرین است و به لحاظ هزینه هم مقرون‌به‌صرفه است. مناسب‌ترین و اقتصادی‌ترین راه برای ساخت جواهرات برنزی، استفاده از چاپگر سه‌بعدی مبتنی بر استریولیتوگرافی است. 

bronze ring 3d printed| انگشتر برنزی پرینت سه بعدی شده| 3bowdi.com

جدای از فلزات فوق، جواهرسازان همچنین از پلی‌آمید، آلومید، پلاستیک انعطاف‌پذیر، سرامیک و بسیاری مواد دیگر برای چاپ سه‌بعدی جواهرات استفاده می‌کنند.

تکنولوژی‌های پرینتر سه‌بعدی مورد استفاده در جواهرسازی

از میان تمام زیرتکنولوژی‌های پرینت سه‌بعدی، ۵ مورد برای طراحی جواهرات بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • استریولیتوگرافی (SLA): این فناوری پرینت سه‌بعدی مبتنی بر پخت رزین مایع توسط نور است. 
 • پردازش نور دیجیتال (DLP): مشابه SLA است با این تفاوت که به جای استفاده از پرتو لیزر از پروژکتور استفاده می‌کند.
 • MSLA: مشابه SLA است با این تفاوت که به جای استفاده از پرتو لیزر از LCD استفاده می‌کند.
 • متریال جتینگ (MJ): از دو جت چاپی یکی حاوی موم برای چاپ نمونه اصلی و دیگری که حاوی موادی برای چاپ ساپورت است استفاده می‌شود. 
 • ذوب لیزر انتخابی (SLM): همجوشی بستر پودری است که برای چاپ قطعات فلزی استفاده می‌شود و معمولا مناسب کسانی است که به دنبال تکنیک‌های چاپ مستقیم هستند. 

مراحل پرینت سه‌بعدی جواهرات

۱. طراحی

اولین مرحله در تولید طلا و جواهر طراحی است. اینجاست که نرم‌افزارهای گوناگون بسته به پتانسیل و کارایی که دارند وارد عمل می‌شوند.

Firestorm CAD: با اینکه یک نرم‌افزار تخصصی برای طراحی جواهرات محسوب می‌شود اما  کاربری آن، بسیار آسان بوده و استفاده از آن منوط به افراد متخصص نیست. در این نرم‌افزار بی‌شمار ابزار ویرایشی وجود دارد.

علاوه بر CAD نرم‌افزارهای دیگری وجود دارند که برای ساخت الگوهای مختلف قالب جواهرات مفید است.

Matrix: یکی دیگر از نرم‌افزارهای پیچیده‌ٔ طراحی matrix است که به دلیل وجود ابزارهای متنوع، محبوب است و بری جواهرسازان حرفه‌ای طراحی شده است. 

Rhino3D: این مورد از نرم‌افزارهای محبوب در معماری و طراحی صنعتی است که نسخه‌ی اختصاصی آن به نام Rhinogold صرفا برای جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان طراحی بسیار دقیق جواهرات با این ابزار فراهم است. 

Sculptris: ابزاری است که برای ایجاد قطعات ارگانیک استفاده می‌شود و ساخت قطعات و مدل‌ها با رزولوشن بالا را امکان‌پذیر می‌سازد. 

3D Design: دارای رابط برای رندر طرح نهایی است که امکان ایجاد تصاویر واقعی از مدل‌های سه‌بعدی طراحی شده را فراهم می‌کند. این نرم‌افزا برای جواهرسازان بسیار حرفه‌ای بوده و امکان طراحی سه‌بعدی اشیا با جزئیات زیاد را فراهم می‌کند.

۲. ساخت مدل ریخته‌گری جواهر با پرینتر سه‌بعدی

پس از طراحی، نوبت به چاپ می‌رسد. به این منظور طرح نهایی را به فرمت stl استخراج نموده و فایل نهایی را برای ساخت به پرینتر سه‌بعدی می‌سپاریم. تکنیک‌های مربوط به پرینت سه‌بعدی جواهرات بر دو قسم است: پرینت سه‌بعدی غیرمستقیم (به کمک ریخته‌گری) و دیگری پرینت سه‌بعدی مستقیم.

استفاده از پرینت سه‌بعدی غیرمستقیم (به کمک ریخته‌گری) در ساخت جواهرات بسیار رایج‌تر است و در ادامه به توضیح همین روش خواهیم پرداخت.

۳. ریخته‌گری

ریخته‌گری روشی‌ست که به طور گسترده برای پرینت سه‌بعدی جواهرات از آن استفاده می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 • تشکیل الگوهای مختلف

       در ابتدا این الگوها با ریختن موم درون قالب فلزی یا سیلیکونی ساخته می‌شدند که با روی کار آمدن پرینتر‌های سه‌بعدی قالب به طور مستقیم با استفاده از رزین یا موم ریخته‌گری پرینت سه‌بعدی و ساخته می‌شوند.

 • مونتاژ قالب

        مرحله‌ی بعد آماده‌سازی درختی متشکل از قالب‌های نهایی شده در مرحلهٔ قبل است. هدف از تهیه‌ی درخت این است که بتوان چندین قسمت را به‌طور همزمان ریخته‌گری کرد.

 • ساخت پوشش

        درخت ریخته‌گری را چندین بار در دوغاب فرو برده و خارج می‌کنیم تا کاملا به آن آغشته شود سپس اجازه می‌دهیم تا خشک شود. در نهایت روی آن با پوشش سرامیکی پوشانده می‌شود.

 • ذوب

        قالب پوشیده شده با سرامیک را داخل کوره قرار داده تا موم اضافی ذوب شود.

 • ریختن فلز ریخته‌گری 

        پس از اینکه موم یا رزین از قالب سرامیکی خارج شد، مواد ریخته‌گری (فلز گران‌بهای مورد نظر) داخل قالب ریخته می‌شود. پس از سرد شدن به حالت جامد در می‌آید.

 • حذف قالب سرامیکی

        قالب سرامیکی برداشته می‌شود یا با ضربه زدن از بین می‌رود.

 • برش قطعات

        قسمت‌های مختلف متصل به درخت از آن جدا می‌شوند.

 

۴. پرداخت‌کاری نهایی

در این مرحله محصولات نهایی حاصل از فرآیند ریخته‌گری با استفاده از ابزارها و مواد گوناگون تحت فرایند پرداخت قرار می‌گیرند تا هم زیبایی بصری آن‌ها افزایش یابد و هم به آنها استحکام و قدرت بخشد. پرداخت و تکمیل نهایی شامل مراحلی مانند حذف ساپورت، فرزکاری، سنباده، پولیشینگ و غیره می‌باشد. 

 

3D print the jewelry in resin to create a mold| پرینت سه بعدی قالب جواهرات| 3bowdi.com

نگاهی به پرینت سه‌بعدی مستقیم جواهرات

روش چاپ مستقیم عمدتا بر مبنای ذوب لیزری انتخابی است و نسبت به روش غیرمستقیم نزد جواهرسازان از محبوبیت کمتری برخوردار است. بزرگترین عاملی که از محبوبیت پرینت سه‌بعدی می‌کاهد هزینه‌ی بالای آن است و اغلب به دستگاه‌هایی که ۱۰۰ هزار دلار یا بالاتر قیمت دارند متکی است. اگرچه پرینترهای ارزان‌تری در دسترس هستند اما اغلب حجمی که برای چاپ جواهرات در مقیاس حرفه‌ای لازم باشد را ندارند. در این روش جواهرات به صورت مستقیم با استفاده از پودر فلزات گران‌بها چاپ می‌شود.

برندهای معتبر تولیدکنندهٔ پرینتر سه‌بعدی طلاسازی و جواهرسازی

Shapeways

این شرکت در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در نیویورک است. کمپانی Shapeways چاپ سه‌بعدی را با ۵۰ متریال مختلف انجام می‌دهد و شاهکاری در دنیای لوازم جانبی مد خلق کرده است که هر چشمی را شگفت‌زده می‌کند. همچنین این امکان فراهم است تا طرح‌‌های پیشنهادی خود را برون‌سپاری نموده و جواهرات پرینت شده را تحویل بگیرید.

Nervous system

این شرکت خود را نقطه‌ی تلاقی علم و هنر و فناوری می‌داند و از پرینت سه‌بعدی در تولید لوازم خانگی، لامپ، جواهرات و موارد دیگر استفاده می‌کند.

Diana Law

دایانا که خود در زمینه‌ی طراحی جواهرات بسیار با تجربه است در سال ۲۰۱۴ برند خود را با نام دایانا لاو با هدف طراحی جواهرات راه‌اندازی کرد. این شرکت با استفاده از موادی همچون فولاد و پلاستیک و بکارگیری پرینت سه‌بعدی مبتنی بر SLS، گردنبند، گوشواره، دستبند و دیگر زیورآلات را ارائه می‌دهد.

مزایای چاپ سه‌بعدی مدل‌های مومی در پرینت سه‌بعدی جواهرات چیست؟

افزایش سرعت، اعمال طرح‌های پیچیده، قابلیت سفارشی‌سازی، تولید در مقیاس انبوه، امکان بازتولید از مزایای چاپ سه بعدی است.

فناوری بکار رفته در آن، رزولوشن پرینتر سه بعدی، سرعت چاپ، سازگاری با مواد چاپ و قیمت پرینتر سه بعدی از جمله نکاتی است که حین خرید یک پرینتر سه بعدی باید به آن توجه نمود.

Creality LD-002R، Anycubic Photon Mono X، Creality 3D Halot-Max

تولید محصول سفارشی و شخصی‌سازی شده، ارزیابی اولیه مدل‌های ساخته شده، تولید قالب‌های مومی پرینت شده از جمله کاربردهای پرینتر سه بعدی در جواهرسازی است.

برنج، نقره، طلا و برنز از جمله محبوب‌ترین فلزات مورد استفاده در صنعت طلا و جواهرسازی است.

استریولیتوگرافی (SLA): این فناوری پرینت سه بعدی مبتنی بر پخت رزین مایع توسط نور است. 

   پردازش نور دیجیتال (DLP): مشابه SLA است با این تفاوت که به جای استفاده از پرتو لیزر از پروژکتور استفاده می‌کند.

   متریال جتینگ (MJ): از دو جت چاپی یکی حاوی موم برای چاپ نمونه اصلی و دیگری که حاوی موادی برای چاپ ساپورت است استفاده می‌شود. 

   ذوب لیزر انتخابی (SLM): همجوشی بستر پودری است که برای چاپ قطعات فلزی استفاده می‌شود و معمولا مناسب کسانی است که به دنبال تکنیک‌های چاپ مستقیم هستند. 

Firestorm CAD، Matrix، Rhino3D، Sculptris، 3D Design از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای مورد استفاده در پرینت سه‌بعدی می‌باشند.