اسکنر سه‌بعدی

بهترین برنامه‌های اسکن سه‌بعدی برای Android و iPhone در 2023

برنامه های اسکن سه بعدی اندروید و آیفون| best 3d scanner apps for android and iphone| 3bowdi.com

امروزه خیلی ‌راحت‌تر از گذشته می‌توانید مقدمات لازم جهت تولید مدل سه‌بعدی کامپیوتری از اشیاء مورد نظر خود را فراهم آورید! چگونه؟!! با بهترین و به‌روزترین اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی (3D Scaning Apps) موبایل، با قابلیت دسترسی آسان و بدون نیاز به تجهیزات جانبی و اضافی.

در مقاله‌ی پیش رو با شماری از این اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی موبایل آشنا می‌شویم. این برنامه‌ها فقط در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند و به هیچ سخت‌افزار اضافی نیاز ندارند. اگرچه وجود این سخت‌افزارها، موجبات اسکن بهتر را فراهم می‌کنند، اما دسترسی به اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی در گوشی‌های هوشمند کار را برای کاربران راحت‌تر کرده است. اسکن سه‌بعدی با موبایل یک جایگزین عالی برای اسکنرهای سه‌بعدی با قیمت بالاست. هرچند وجود مشکلاتی از قبیل ایجاد طرح‌هایی با کیفیت پایین و هزینه‌های جانبی نامطلوب در استفاده از این اپلیکیشن‌ها انکارناپذیر است، اما با گسترش تکنولوژی در حوزه‌ی پرینترهای سه‌بعدی، اسکن سه‌بعدی نیز مطمئنا پیشرفت بیشتری خواهد داشت. برنامه‌های اسکن سه‌بعدی با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند که نه‌تنها استفاده از آنها را آسان‌تر می‌کند بلکه از نظر کیفی نیز آنها را بهبود می‌بخشد.

 

نکاتی پیرامون اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی موبایل

 • زمان: احتمالا شما زمان زیادی را صرف کار با برنامه‌های اسکن سه‌بعدی خواهید کرد و این برای افرادی که قصد دارند یک اسکن خوب انجام دهند کمی ناامیدکننده است.
 • تلاش برای یک اسکن با کیفیت: برای دست‌یابی به بهترین کیفیت ممکن از اپلیکیشن‌های اسکن‌ سه‌بعدی موبایل، معمولا به ویرایش در نرم‌افزار نیاز دارید.
 • نتایج: یکی از مشکلات رایج در استفاده از اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی موبایل نسل حاضر، تولید تصاویر بی‌کیفیت است زیرا بسیاری از این گوشی‌های هوشمند فاقد سخت‌افزارهای لازم برای یک اسکن خوب هستند.

 

تکنولوژی‌های مرتبط با برنامه‌های اسکن سه‌بعدی موبایل

اکثر اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی گوشی‌های هوشمند مبتنی بر فتوگرامتری هستند. یعنی؛ چندین عکس از زوایای متفاوت یک جسم گرفته‌ ‌می‌شود تا یک دید 360 درجه از هدف موردنظر به کاربر بدهد. سپس یک الگوریتم فتوگرامتری، عکس‌ها را قبل از اتصال آن‌ها بهم، پردازش می‌کند تا یک مدل سه‌بعدی را تشکیل دهد.

در مقایسه با اندروید، اپل و کاربران آن به برنامه‌های اسکن سه‌بعدی متعهدتر هستند. این کمپانی، جدیدترین دستگاه‌های خود را به سخت‌افزارهای اسکن سه‌بعدی نقطه‌ای مجهز کرده و آن‌ها را به اسکنرهای سه‌بعدی قدرتمندی تبدیل نموده است.

همچنین برخی از این اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی موبایل مجهز به «Augmented Reality» یا به اختصار AR هستند. به این معنا که با هر بار عکس گرفتن، یک واقعیت افزوده‌ به صفحه‌نمایش‌ اضافه می‌شود.

 

معرفی چند اپلیکیشن‌ اسکن سه‌بعدی Android و iOS

 

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Trino

 • قیمت:‍ ~5 دلار
 • سیستم‌عامل: iOS (بالاتر از 11.3 و 11.3)
 • امتیاز: 3.4 ستاره
 • تعداد امتیازات: 31
 • جامعه‌ی هدف: تازه‌کارها و دوستداران فضای مجازی

ترینو یک رویاست! به سادگی روی دکمه‌ی دوربین در مرکز صفحه ضربه بزنید و دور تا دور جسم بگردانید. هنگامی‌که به اندازه کافی عکس تهیه کردید، کافی‌ست روی وسط صفحه اشاره کنید، کمی مکث نمائید تا برنامه، عکس‌ها را به‌هم متصل کند. تا زمانی‌که شما ثابت بمانید و جسمی که اسکن می‌کنید دارای بافت (Texture) زیادی بر روی خود باشد، اسکن به خوبی انجام می‌گیرد.

Trino همچنین اجسام همراه هدف را هم اسکن می‌کند، پس بهتر است برای انجام برخی اسکن‌ها دورتان را تمیز نگه دارید. ویژگی دیگر این برنامه‌ی اسکن سه‌بعدی این است که یک سیستم‌عامل جمعی‌ست. می‌توانید سایر کاربران را دنبال کنید، اسکن‌های آن‌ها را مشاهده نمائید، حتی دوستانتان را دعوت کنید و در نهایت اسکن‌ها را از وب‌سایت «Sketchfab» دانلود کنید.

 

Qlone 3D Scaning Appـ برنامه‌ی اسکن سه بعدی Qlone

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Qlone

 • قیمت: Freemium
 • سیستم‌عامل: iOS (بالاتر از 9.0 و 9.0) و اندروید (بالاتر از 7.0 و 7.0)
 • امتیاز: 4.1 ستاره (اپل)؛ 2.7 ستاره (گوگل پلی)
 • تعداد امتیازات: +600 (اپل)؛ +1000 (گوگل پلی)
 • جامعه‌ی هدف: علاقه‌مندان به چاپ سه‌بعدی، مربیان STEM، سازندگان محتوای AR/VR، نمایشگاه‌های تجاری الکترونیکی

در نگاه نخست، Qlone با داشتن ویژگی‌هایی چون مشاهده‌ی داخلی AR، ارسال آسان به Sketchfab و یک راهنمای AR برای اسکن، بسیار جالب‌تر از تکنولوژی «EyeCue Vision» به نظر می‌رسد.

قبل از اینکه اسکن را شروع کنید ابتدا باید صفحه‌ای که قرار است طرح سه‌بعدی روی آن قرار گیرد را چاپ کنید. اسکن با Qlone بسیار ساده است. دکمه plus را فشرده، تلفن یا جسم خود را حرکت دهید تا گنبد مجازی AR حول قطعه تشکیل شود. هنگامی‌که نرم‌افزار مدل را ارئه داد می‌توانید آن را رنگ کنید و سپس خروجی بگیرید.

ویژگی دیگر Qlone این است که می‌توانید اسکن سه‌بعدی را در موقعیت‌های متفاوتی انجام دهید و برای اسکن بهتر آنها در هم ادغام کنید. این مشخصه اگرچه گاهی اوقات کمک‌کننده است ولی معمولا اسکن‌ها را دفورمه و تحریف می‌کند.

یکی دیگر از ضعف‌های Qlone، کیفیت پائین برخی اسکن‌هاست. اگرچه فایل‌ها قابل تشخیص هستند ولی برخی از مدل‌های کوچکتر کیفیت خوبی ندارند. به طور کلی هر چه شی موردنظر بیشتر گنبد مجازی AR را پر کند، اسکن بهتر خواهد بود.

ویژگی دیگری که مورد پسند نیست هزینه‌ی ارسال فایل است. درحالی‌که خروجی فایل‌های GIF و عکس و ویدئو و ارسال آن به Sketchfab و دیگر رسانه‌های اجتماعی رایگان است، «CGTrader» و «Shapeways»، حدودا 0.99 دلار هزینه دارند. حتی ارسال فایل‌های «OBJ» و «STL» هم رایگان نیست. شما باید یک دلار بابت ارسال هر فایل یا خرید اعتبارات بپردازید تا قفل مدل باز شود.

 

Scandy Pro 3D Scaning appـ برنامه‌ی اسکن سه بعدی Scandy Pro

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Scandy Pro

 • قیمت: Freemium
 • سیستم‌عامل: iOS (بالاتر از 12.0 و 12.0)
 • امتیاز: 4.4 ستاره
 • تعداد امتیازات: +550
 • جامعه‌ی هدف: تازه‌کارها، متخصصان، علاقه‌مندان به چاپ سه‌بعدی و سازندگان محتوای AR/VA

Scandy Pro یک برنامه‌ی اسکن سه‌بعدی با امکانات کامل است که در دستگاه‌های جدیدتر iOS به «TrueDepth» مجهز شده است. Scandy Pro که معمولا اسکن سر و صورت را به نمایش می‌گذارد توانایی اسکن اشیا کوچک و حتی مبلمان را هم دارد.

استفاده از این برنامه آسان است. اگر آیفون X یا مدل بالاتر آن و یا iPad Pro دارید می‌توانید از دوربین جلویی برای اسکن اشیا استفاده کنید. مش‌های خروجی کاملا رنگی هستند و در لحظه‌ی اسکن قابل مشاهده‌اند. از ویژگی‌های دیگر این برنامه می‌توان به مشاهده‌ی AR، چندین فرمت برای فایل خروجی، ادغام Sketchfab و حتی یک ویرایش‌گر داخلی برای اصلاح مش‌ها و ابرهای نقاط پس از اتمام فرآیند اسکن اشاره کرد.

از نقاط ضعف Scandy Pro این است که هر 24 ساعت تنها یک فایل می‌توانید ارسال کنید. برای ارسال تعداد بیشتری فایل، باید 0.99 دلار به صورت درون برنامه‌ای بپردازید. همچنین برای باز کردن قفل ویژگی‌های پیشرفته و ذخیره نامحدود فایل در برنامه باید اشتراک خریداری کنید.

 

Heges 3D Scaning App- برنامه‌ی اسکن سه بعدی Heges

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Heges

 • قیمت: Freemium
 • سیستم‌عامل: iOS (بالاتر از 12.0 و 12.0)
 • امتیاز: 3.2 ستاره
 • تعداد امتیازات: 92
 • جامعه‌ی هدف: حرفه‌ای‌ها

Heges در سال 2018 و برای سری گوشی‌های آیفون X مانند (X, XS, XR) با دوربین مجهز به TrueDepth به بازار عرضه شد. اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی موبایل Heges دارای دقت‌های متغیر و توانایی تبدیل مدل‌های سه‌بعدی به فایل‌های PLY و STL است. قیمت این اپلیکشن 2.99 دلار است.

Heges مجهز به «حالت شب» است که به کاربر امکان اسکن در یک اتاق تاریک را می‌‌دهد. همچنین این اپلیکیشن هیچ محدودیتی در رنج اسکن سه‌بعدی ندارد.

شما می‌توانید صفحه را با دستگاه اپل دیگر به اشتراک بگذارید تنها به این شرط که دستگاه دوم دوربینی مجهز به TrueDepth داشته باشد یا بتواند Heges را نصب کند. اما اگر در اشتراک صفحه‌نمایش با مشکل مواجه شدید می‌توانید از یک نگه‌دارنده آینه برای به نمایش گذاشتن آنچه اسکن می‌کنید استفاده نمایید. علاوه بر این، «Andrew Riley» ویژگی‌ دیگری‌ست که Heges را به یک اسکنر دوار تبدیل می‌کند تا چرخش 360 درجه با راحتی بیشتری انجام شود.

مشخصه‌ی دیگر Heges، «اسکن بی‌نهایت» نام دارد که به شما امکان اسکن فضاهای بی‌نهایت بزرگ را می‌دهد. ایجاد ابرهای نقاط با وضوح بالا ممکن است در ابتدای استفاده از برنامه بسیار مشکل‌ساز باشد اما با گذشت زمان کار با آن راحت می‌شود.

یکی از محدودیت‌‌های برنامه‌ی Heges این است که هنگامی‌ که خیلی سریع شروع به حرکت می‌کنید یا وقتی که محیط‌‌های سخت مثل سطح شیشه را اسکن می‌کنید، ممکن است اسکنر خراب شود. در این اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی امکان مشاهده‌ی مدل‌ها در AR نیز وجود ندارد.

 

Sony 3D Creator 3D Scaning App- برنامه‌ی اسکن سه بعدی Sony 3D Creator

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Sony 3D Creator

 • قیمت: رایگان
 • سیستم‌عامل: اندروید (بالاتر از 8.0 و 8.0)
 • امتیاز: 4.5 ستاره
 • تعداد امتیازات: +2600
 • جامعه‌ی هدف: تازه‌کارها

Sony 3D Creator می‌تواند اشیا و حتی افراد را به مدل‌های سه‌بعدی با وضوح بالا تبدیل کند. بسته به چیزی که شما می‌خواهید اسکن کنید این برنامه به شما کمک می‌کند تا یک اسکن عالی داشته باشید؛ زیرا داری مدل‌های مختلف اسکن مانند غذا، سر، صورت، سلفی و … است. Sony 3D Creator قبلا مختص دستگاه‌های Xperia بود اما بعدها کمپانی Sony آن را در اختیار سایر دستگاه‌های اندروید نیز قرار داد.

اسکنر Sony 3D Creator به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از دوربین جلو یک مدل سه‌بعدی با استفاده از چهره خود بسازید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید این مدل را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید یا آن را در خانه پرینت سه‌بعدی کنید.

پردازشی که پس از فرآیند اسکن سه‌بعدی در این نرم‌افزار انجام می‌شود، شما را قادر می‌سازد تا مدل سه‌بعدی خود را با رزولوشن 4K و جزئیات بهتر و واقعی‌تر ارائه دهید. این اسکنر همچنین مجهز به تکنولوژی AR (واقعیت افزوده) است که امکان تبدیل فایل‌های اسکن شده به آواتارهای سه‌بعدی را فراهم می‌کند. چنانچه از مدل‌های خود راضی نباشید می‌توانید با استفاده از تنظیمات برش آن‌ها را بهبود ببخشید یا با آپلود آن‌ها در سرورهای Sony کیفیت آن‌ها را افزایش دهید.

 

Caoture 3D Scaning App- برنامه‌ی اسکن سه بعدی Capture

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Capture

 • قیمت: رایگان
 • سیستم‌عامل: iOS (بالاتر از 12.0 و 12.0)
 • امتیاز: 4.2 ستاره
 • تعداد امتیازات: 137
 • جامعه‌ی هدف: تازه کارها و حرفه‌ای‌ها

اسکن‌هایی که با Capture انجام می‌دهید را می‌توانید با دوستانتان به اشتراک بگذارید یا در فرمت‌های مختلف ذخیره و دانلود کنید. این برنامه نیاز به دوربین TrueDepth دارد که همراه با سری مختلف آیفون X از قبیل (X, XS, XR) ارائه می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا اسکن خود را به‌وسیله‌ی iMessage ،WhatsApp ،Slack و سایر برنامه‌ها به اشتراک بگذارید. نکته‌ی اصلی این است که هر گوشی آیفون می‌تواند اسکن را نمایش دهد حتی اگر مجهز به دوربین TrueDepth نباشد.

اسکن با Capture مانند گرفتن عکس پانوراما است. شما می‌توانید اسکن را در مدل‌های مختلف محیط‌های موجود در برنامه پیش‌نمایش دهید یا آن را در AR قرار دهید. می‌توانید با یک حساب رایگان اسکن‌های خود را ذخیره یا مشاهده کنید. همچنین قادرید از همین سیستم‌عامل فایل‌هایی را در فرمت‌های متناسب با نیازهای خود دانلود کنید.

Capture با ایجاد یک ابر نقاط، از سنسورها و دوربین‌های یک آیفون استفاده می‌کند و شما را قادر می‌سازد تا عمق جسمی را که اسکن می‌کنید اندازه گیری نمائید. سپس اطلاعات جمع‌آوری شده را پردازش می‌کند تا به یک مدل سه‌بعدی برسد.

محدودیت این ابزار در این است که فقط می‌توانید از دوربین جلو آن استفاده کنید. بنابراین هر زمان که می‌خواهید اسکن کنید باید دوربین خود را با دقت در وضعیت درستی قرار دهید. همچنین زمانی که اشتباهی پیش می‌آید، مثل توقف یا حرکت بسیار کند، اسکن زودتر متوقف می‌شود.

 

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Display.land

 • قیمت: رایگان
 • سیستم‌عامل: iOS ،Android و هر وسیله‌ای که Google ARCore را پشتیبانی می‌کند.
 • امتیاز: 4.4 ستاره (اپل)؛ 4.1 ستاره (گوگل‌پلی)
 • تعداد امتیازات: 151 (اپل)؛ +1300 (گوگل‌پلی)
 • جامعه‌هدف: تازه‌کارها، حرفه‌ای‌ها و سازندگان محتوای AR/VR

Display.land یک برنامه جالب اسکن و مدل‌سازی سه‌بعدی است که به شما امکان می‌دهد تا پس از اینکه اشیا را به صورت سه‌بعدی اسکن نمودید، اسکن‌های خود را ویرایش کرده، و آن‌ها را ارسال کنید یا به اشتراک بگذارید. اما همه به صورت کاملا رایگان!

یکی از ویژگی‌های قابل ‌توجه این اپلیکیشن، ادغام VR است. اسکن‌ها را می‌توان از طریق هر هدستی با یک مرورگر وب از طریق همین برنامه مشاهده کرد. زیرا Display.land یک URL به هر اسکن سه‌بعدی در هنگام فعال کردن اشتراک، اختصاص می‌دهد. این ویژگی اشتراک‌گذاری باعث می‌شود تا Display.land مانند رسانه‌های اجتماعی عمل کند.

در این اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی، مش‌ها می‌توانند در یکی از سه فرمت رایج برای فایل، دانلود شوند یا می‌توان آن‌ها را ذخیره کرد و در داخل خود برنامه ویرایش نمود.

 

اپلیکیشن اسکن سه‌بعدی Scaniverse

 • قیمت: رایگان
 • سیستم‌عامل: iOS
 • امتیاز: 4.8 ستاره (اپ‌استور)
 • تعداد امتیازات: 6700 (اپ‌استور)
 • جامعه‌هدف: طراحان سه‌بعدی، سازندگان بازی، تازه‌کارها و متخصصان واقعیت افزوده

اسکنیورس (Scaniverse) یک اپلیکیشن ایده‌آل برای اسکن سه‌بعدی آپارتمان‌ها، محیط‌های بیرونی و المان‌های داخلی ساختمان همچون پنجره‌ها است. در نظر بگیرید که حداقل مشخصات مورد نیاز برای استفاده از اپلیکیشن Scaniverse سیستم عامل iOS 14.0 با چیپ A12 است.

اپلیکیشن اسکنیورس از روش فتوگرامتری برای ساخت تصویرهای سه‌بعدی و واقعیت مجازی (AR) استفاده می‌کند. این نرم‌افزار همچنین از سنسورهای لیدار (Lidar) که در آخرین نسخه‌های گوشی‌ها و تبلت‌های اپل موجود است برای افزایش کیفیت اسکن سه‌بعدی استفاده می‌کند.

این نرم‌افزار توانایی خروجی گرفتن و ارائهٔ مدل‌های سه‌بعدی در فرمت‌های OBJ ، FBX ، USDZ و LAS را دارد. این فرمت‌ها قابلیت ایمپورت شدن و استفاده در نرم‌افزارهایی همچون Blender و Maya را دارند. همچنین Scaniverse به شما این امکان می‌دهد تا بخشی از ویرایش‌های لازم بر روی مدل سه‌بعدی را در همان نرم‌افزار انجام دهید.

 

منبع


✅ پرسش‌های پرتکرار در مورد اپلیکیشن‌های اسکن سه‌بعدی اندروید و iOS ✅

 

✅ آیا برنامه‌های اسکن سه‌بعدی نیاز به سخت‌افزارهای اضافی دارند؟ (?Do 3D Scaninig App’s require extra Hardware)

✔ خیر، برنامه‌های اسکن سه‌بعدی نیاز به هیچ‌گونه سخت‌افزار اضافی ندارند و فقط در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند.

✅ چه نکاتی را باید هنگام استفاده از برنامه‌های اسکن سه‌بعدی در نظر بگیریم؟ (?What Should We Consider When Using The 3D Scaning App’s)

✔ هنگام استفاده از برنامه‌های اسکن سه‌بعدی موبایل لازم است نکات زیر را به خاطر داشته باشیم:

 • زمان: احتمالا زمان زیادی صرف کار با برنامه‌های اسکن سه‌بعدی خواهد شد.
 • تلاش برای اسکن با کیفیت: برای دست‌یابی به بهترین کیفیت از اسکن سه‌بعدی به روتوش در نرم‌افزار نیاز داریم.
 • نتایج: یکی از مشکلات رایج در این برنامه‌ها، تولید تصاویر بی‌کیفیت است، زیرا بسیاری از گوشی‌های هوشمند فاقد سخت‌افزار لازم برای اسکن خوب هستند.

سیستم‌عامل اسکن سه‌بعدی Trino چیست؟ (?What Is Trino 3D Scaning Platform)

✔ سیستم عامل برنامه‌ی اسکن سه‌بعدی ترینو، (iOS (11.3 or up است.

کدام برنامه‌ی اسکن سه‌بعدی مجهز به «حالت شب» است؟ (?Which 3D Scaning App’s Is Equipped With Night Mode)

✔ نرم‌افزار اسکن سه‌بعدی Heges حالت شب دارد که به کاربر امکان اسکن در یک اتاق کاملا تاریک را می‌دهد.

اسکن بی‌نهایت ویژگی کدام برنامه‌ی اسکن سه‌بعدی‌ست؟ (?Infinite Scaning Which 3D Scaning App’s features)

✔ ویژگی دیگر Heges، اسکن بی‌نهایت نام دارد که به کاربر امکان اسکن فضای بی‌نهایت بزرگ را می‌دهد.

یک نظر در “بهترین برنامه‌های اسکن سه‌بعدی برای Android و iPhone در 2023

 1. پایا گفت:

  ضمن تشکر چرا لینک نمیذارید. گوگل پلی وجستجو میکنم یه سری اپ لییت میکمه که اینا توش نیستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *