بلاگ سه‌بعدی

رزین پرینتر سه‌بعدی EnvisionTEC EC500

رزین پرینتر سه بعدی EnvisionTEC EC500| 3bowdi.com

فوتورزین انویژن EnvisionTEC EC500

رزین محبوب EC500 محصولی از شرکت آلمانی EnvisionTEC است که مختص استفاده برای فرآیندهای ریخته‌گری تولید می‌شود. در نام این رزین، EC مخفف Easy Cast است. رزین پرینتر سه‌بعدی EnvisionTEC EC500 در طلاسازی و جواهرسازی کاربرد بسیار زیادی دارد. همچنین صنایعی که قصد دارند مدل‌های رزینی برای استفاده در ریخته‌گری دقیق هم بسازند می‌توانند از این رزین استفاده کنند.

در ابتدا رزین EC500 برای پرینترهای سه‌بعدی perfactory که محصول کمپانی EnvisionTEC ساخته شده بود. ولی به خاطر قابلیت بالای این رزین، امروزه در بازه‌ی گسترده‌ای از پرینترهای سه‌بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیست برخی از این پرینترها که محصول کمپانی EnvisionTEC هستند در زیر آمده است:

  • Perfactory 3
  • Perfactory 4 Mini XL
  • Perfactory 4 Mini
  • Desktop XL
  • Apollo
  • Aureus
  • Mini Multi Lens

 

نمونه مدل و قطعه ساخته شده با رزین پرینتر سه بعدی envisiontec ec500 رزین چاپگر سه بعدی انویژن

 

نکات ریخته‌گری قطعات ساخته شده با فوتورزین EnvisionTEC EC500

قابل توجه بعضی از ریختگران محترم؛ نباید با این رزین مانند موم رفتار کرد. برخلاف موم، رزین پرینتر سه‌بعدی EnvisionTEC EC500 برای زدایش کامل از درون گچ قالب باید به دمایی نزدیک به 830 درجه سانتی‌گراد برسد.

علاوه بر این نباید Post Curing پس از پایان فرآیند پرینت سه‌بعدی را فراوش کنید. اگر تمایل دارید تا قطعه‌ی ساخته شده با رزین EC500 از کیفیت سطح مطلوبی برخوردار باشد، باید پس از پایان فرآیند پرینت، آن قطعه را به مدت 15 تا 60 دقیقه در معرض نور فرابنفش قرار دهید تا به اصطلاح فرآیند Post Cure انجام شود و قطعه به کیفیتِ سطحِ نهایی خود برسد.

 

رزین EnvisionTEC EC500 برای چه پرینترهای سه‌بعدی مناسب است؟

به طور کلی این رزین برای پرینترهای سه‌بعدی DLP که از لامپ‌های UHP استفاده می‌کنند مناسب است. ولی اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم.

پرینترهای سه‌بعدی رزینی با تاباندن نور بر روی رزین مخصوص، قطعه‌ها را می‌سازند. ویژگی این رزین‌ها این است که در پس از دریافت نور خاص، از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شوند. رزین EnvisionTEC EC500 نیاز به نورهای با طول موج 365 تا 405 نانومتر دارد تا از حالت مایع به جامد تبدیل و به اصطلاح Cure شود. به همین دلیل این رزین پرینتر سه‌بعدی برای پرینترهای لامپی مبتنی بر لامپ‌های UHP که از پروژکتورهای تجاری و یا لامپ‌های LED استفاده می‌کنند مناسب است.

کاربردهای رزین EnvisionTEC EC500

  • طلاسازی و جواهرسازی
  • صنایع تولیدی

 

 

جدول مشخصات فنی فوتورزین پرینتر سه‌بعدی EnvisionTEC EC500

کمپانی سازندهEnvisiontec
مدلEC500
دمای ذوب۲۵۰ درجه سانتی‌گراد
چگالی۱.۰۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب
رنگزرد مات
موجود در وزن‌های۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ گرمی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *